Общите разходи на работодателите за един отработен час от наетите от тях лица са се увеличили с 5,1% през четвъртото тримесечие на 2012 г. спрямо същия период от 2011 г. Това показват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ).
Отбелязано е увеличение в размер на 2,9% в индустрията и на 9,1% в услугите. В строителството обаче общите разходи на работодателите за един отработен час са намалели с 2,4%.
По дейности най-много са нараснали разходите в икономическите сектори "Други дейности" (26,3%), "Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети" (18%), "Операции с недвижими имоти" (14,1%) и "Хотелиерство и ресторантьорство" (13,8%). Най-голямо намаление на общите разходи за труд е регистрирано в сферите "Държавно управление" - с 6,6%, и "Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива" - с 3,9%.
Увеличили са се разходите за възнаграждение в състава на общите разходи за труд - с 5,8%. Другите разходи са нараснали с 1,7%. По икономически дейности изменението на разходите за възнаграждения спрямо същия период на предходната година варира от спад с 6,1% за "Държавно управление" до повишение с 29,1% за "Други дейности".
Общият разход на работодателите за труд (ОРТ) представлява сумата от начислените средства за работна заплата, разходите за социални и здравни осигуровки, обезщетенията по Кодекса на труда (КТ), Закона за държавния служител (ЗДС) и Кодекса за социално осигуряване (КСО), социалните разходи и надбавки и данъка върху социалните разходи.
Разходите за възнаграждения (РВ) включват начислените средства за работна заплата и социалните разходи и надбавки.
Другите разходи за труд (ДРТ) са разходите за сметка на работодателя за обезщетения по КТ, ЗДС и КСО, социални и здравни осигуровки и данък върху социалните разходи.