Към края на март 2013 г. се наблюдава лек ръст на заетостта у нас, сочат предварителните данни от последния анализ на Националния статистически институт (НСИ). Спрямо края на декември 2012 г. наетите лица по трудово и служебно правоотношение са се увеличили с 10,5 хиляди души или с 0,5%. Броят им е достигнал 2,23 милиона души.
През последното тримесечие спрямо предходното най-много са се увеличили наетите лица в икономическите дейности "Административни и спомагателни дейности” (с 5,7%) и "Селско, горско и рибно стопанство” (с 3,8%).
Най-съществен спад пък е отбелязан в секторите "Хотелиерство и ресторантьорство” (с 2,3%) и "Строителство” (с 2,2%).
В структурата на наетите лица по икономически дейности най-голям е относителният дял на наетите по трудово и служебно правоотношение в дейностите "Преработваща промишленост” и "Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети” - съответно 21,8 и 17,2%.
Заетостта обаче отчита спад на годишна база. Наетите на работа лица през първото тримесечие от 2013 г. са с 24,9 хиляди души или с 1,1% по-малко в сравнение със същия период на предходната година. Най-голямо намаление на наетите се наблюдава в икономическите дейности "Преработваща промишленост" - с 13,3 хил., и "Хотелиерство и ресторантьорство” - с 9,8 хиляди.
В процентно изражение намалението е най-значително в секторите "Хотелиерство и ресторантьорство" - с 9,2%, и "Строителство” - с 5,6%.
Средна месечна работна заплата
Към края на този март средната месечна работна заплата у нас възлиза на 796 лева. Осреднената стойност, валидна за цялото тримесечие, е 778 лв, което е понижение спрямо последните три месеца от 2012 г. - с 3,1%.
От своя страна по-високият размер на месечните възнаграждения в страната в рамките на предходния отчетен период се дължи главно на рязкото им увеличение през декември 2012 г. до средни 828 лева. Това движение следва тенденцията на покачване, която е започнала през юли 2012 г.
След рекордно високото ниво на заплатата е наблюдаван отчетлив спад през януари 2013 г. до 773 лв. Тенденцията се запазва и размерът намалява и през втория месец от годината до 766 лева, след което през март се покачва до отчетеното ниво.
Икономическите дейности, в които е регистрирано най-голямо намаление на тримесечна база, са "Култура, спорт и развлечения” - със 17,9%, "Образование” - с 10,1%, и "Професионални дейности и научни изследвания” - със 7,2%.
Данните за годишното изменение на индекса на работната заплата показват положителен курс. Размерът на средното месечно възнаграждение у нас през първите три месеца на 2013 г. е нараснал с 4,3% спрямо аналогичния интервал от 2012 г. Ръстът в обществения сектор е от 5,8%, а в частния – от 3,9%.
Най-голямо е увеличението в секторите "Селско, горско и рибно стопанство” - с 21,7%, "Образование” - с 9,2%, и "Държавно управление” - с 6,5%.
В рамките на последното тримесечие най-високи заплати са получавали хората, ангажирани в сферите "Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения” (средно по 1822 лв.), "Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива” (1578 лв.) и "Финансови и застрахователни дейности” (1447 лева).
Най-нископлатени пък са били наетите лица в икономическите дейности "Хотелиерство и ресторантьорство” (по 523 лв.), "Административни и спомагателни дейности” (526 лв.) и "Други дейности” (555 лева).