За щастие повишеното търсене на шоколад, респективно какао, през последните десетилетия в световен мащаб накарало фермерите отново да обърнат внимание на потенциала на местните сортове. Като основен мотив идва фактът, че въпросните сортове са всепризнати за висококачествени и, поставени в центъра на производствената верига, те биха осигурили на ангажираните в нея хора подобаващо заплащане срещу вложения труд. Следствие с голямо значение, особено в провинции като Есмералдас – най-бедния район в страната.
Наистина високо качество
В своята книга, посветена на шоколада, популярният британски кулинарен експерт и автор Сара Джейн Евънс описва какаовите зърна, отгледани в южноамериканската държава, като източници на комплексен вкус – според нея те имат "флорален профил с привкус на касис и подправки".
Името на описания сорт е „Ариба“. Той е географско специфичен и характерен за Еквадор. Буквално означава „по течението на реката“ и загатва първоначалното местонахождение, на което са открити – устието на река Гуаяс.
Тайната на вълшебните зърна е, че те са много чувствителни към заобикалящата ги среда. Толкова чувствителни, че понякога всяко какаово зърно има свой собствен вкус и се различава от останалите. Така, в зависимост от това къде са отглеждани, част от тях имат плодов привкус, а други – по-натурален.
Най-високото качество идва от оптималното съчетаване между спецификата на добитото какао и методиката на обработка, обяснява Сантяго Пералта, един от успешните производители на фин шоколад в Еквадор.
Новата производствена и търговска ниша е революционно решение за стопанството на страната. Фермерите залагат всичко на високото качество. Ето защо Пералта сам опитва всеки нов получен вкус.
"След 250 години износ на какао, никой в тази страна не знае как всъщност се прави шоколад", обяснява той.
Така или иначе, в Есмералдас вече са отворили врати няколко шоколадени фабрики, движени от чуждестранни стопани и инвестиции. В това число влизат и водещи гастрономи от алпийските държави, известни именно с първокласния си шоколад, залагайки средствата си на високия клас на еквадорската продукция.
В този смисъл, нищо чудно, че местните земеделци наричат какаото своето „черно злато“. (Снимка вдясно: Sxc.hu)