Ще доведе ли китайският „Черен понеделник“ до нова финансова криза

24.08.2015 | 15:10
по статията работи: Мина Стойчева
Хаос на световните пазари и срив на цените на стоките заради проблемите на Поднебесната империя
Ще доведе ли китайският „Черен понеделник“ до нова финансова криза
Снимка: thinkstockphotos.com

Кризата на фондовите борси в Китай от последните седмици и новият сериозен спад на индексите на азиатската страна доведоха до хаос на световните пазари. Сривът с 8,5% на основния китайски индекс Shanghai Composite засили притесненията на инвеститорите за задълбочаване на проблемите на втората по големина икономика и ще остане в историята като „Черният петък“ за борсите на Поднебесната империя.

Китайският спад заля и големите европейски борси, доведе до сериозно намаление на цените на стоките, които паднаха до най-ниското си ниво от края на 20 век до сега. Това породи един въпрос, който може би всички си задават: „Ще се повтори ли сценарият на глобалната финансова криза от 2008 г.?“.

Пазарите се страхуват от по-нататъшно отслабване на икономиката на Китай, което ще рефлектира като допълнителен спад на глобалните стокови пазари. Опасността в момента е в силната обвързаност между цените на стоките и на акциите“, обяснява анализаторът Кит Джукъс от Societe Generale пред Business Insider.

Икономическият балон от 2000 г., който първоначално доведе до значителен ръст в сектора на интернет компаниите, се "спука" и доведе до фалита на множество дружества. По-късно от един кризисен момент това се превърна в рецесия в САЩ, което пък прерасна в глобална криза“, припомня той.

По думите на експерта по отношение на Щатите, в момента тяхната икономика е достатъчно силна, за да може да се справи с подобно сътресение. Според него обаче в кратсокрочен план забавянето на ръста на Китай ще засили рисковете за световните пазари.

Опасенията на инвеститорите, свързани със ситуацията в Китай, предизвикаха отлив на капитали на всички големи пазари. Въпреки това действието на централната банка на азиатската страна към обезценяване на юана имаше смисъл, стига това да не прерасне във валутна война“, казва от своя страна Ариен ван Дайгхаузен от ABN AMRO.

Ние намалихме прогнозата си за растежа на Южна Корея, Сингапур, Тайван и Тайланд, като очакваме по-слаб износ от азиатските държави. Проблемите за китайската икономика ще се задържат, така че очакваме растежът на целия регион да се забави до 6,2% през 2015 г. при предишна прогноза от 6,4%”, коментира още той.

Анализаторът обяснява, че най-съществените рискове в момента са свързани със ситуацията в Китай, както и с по-продължителен отлив на капитали, по-слаб растеж на развитите икономики, високи нива на вътрешния дълг и геополитически проблеми.

Колегата му от Spreadex Конър Камбъл обаче е на мнение, че от централния трезор на Поднебесната империя не са предприели достатъчно сериозни мерки, за да стопират срива на фондовите борси.

От китайската народна банка все още са на изчакване и не предприеха достатъчно действия, за да предотвратят спада в понеделник (24 август). Последната стъпка на финансовата институция беше да разреши на пенсионните фондове в страната да инвестират на капиталовите пазари, за да неутрализира загубите“, припомня той.

Европейските борси отвориха със сериозен спад днес. Английският основен индекс FTSE 100изгуби 2,5% сутринта. От друга страна борсите във Франция и Германия отвориха с намаление от над 3%. Акциите в Азия също регистрираха спад, като основният показател в Китай Shanghai Composite падна с 8,5 на сто и регистрира най-сериозното си намаление от 2007 г. насам.

Заедно с това цените на щатския и на европейския петрол удариха най-ниското си ниво за последните 6 години и половина, като паднаха съответно под 40 и под 45 долара за барел. В резултат на това рублата поевтиня и падна на най-ниското си равнище от началото на годината по време на понеделнишката търговия на борсата в Москва. Така руската валута стигна до 70,92 рубли за долар. Само за последния месец тя е изгубила повече от 20% от стойността си спрямо американската валута.  

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 09.01   475 г. – Император Зенон е изгонен от Константинопол. 1317 г. – Филип V е коронован за крал на Франция. 1349 г. – Под претекст, че са носители на чума,...