Предвижда се бързо развиващ се глобален пазар за зелени индустрии –пример са данните, че световният пазар на енергия от възобновяеми източници през 2011 г. е възлизал на около 200 милиарда евро - шест пъти размера на инвестициите преди 7 години.
България е близо до лидерите в зеления растеж в Западна Европа. Това позволява да се търси по-тясна интеграция с тях чрез насърчаване на преките зелени чуждестранни инвестиции и търговията с екологично чисти стоки и компоненти. Предприятия от икономиките с високи доходи все повече ще търсят разходни предимства чрез изнасяне на своите производства, твърди Репник.
Привличането на такива инвестиции изисква добра бизнес среда, но също така изисква и по-добра рамка, която да стимулира и подкрепя зелените иновации. Страната ни може да се превърне в инвестиционна дестинация за зелено производство, което ще доведе до диверсификация на експортната кошница с по-висок дял на иновативни продукти, което от своя страна ще доведе до създаване на работни места в устойчиви сектори на икономиката.
Финансовата рамка на ЕС за периода 2014-2020 г. ще предостави на България възможност да стимулира зелените бизнес иновации чрез новата оперативна програма за иновации и конкурентоспособност.
Всички казано дотук автоматично задейства идеи за печелене на пари. Но не е ли редно вече да се замислим как би могла да спечели околната среда? Какви рискове е нужно да бъдат поети за успешното адаптиране на човечеството, и в частност на България, ако не за да спечели от глобалните климатични промени, то поне да не пострада от тях? А Вие ? Какви рискове можете да поемете?