"Каретата и конете на Европа"

22.01.2013 | 13:20
по статията работи: Петя Бързилска
Днес се отбелязват 50 години от подписването на Елисейския договор, който слага началото на искрената връзка между Франция и Германия
"Каретата и конете на Европа"

Днес Франция и Германия отбелязват 50-годишнината от подписването на Елисейския договор (1963 г.). Споразумение, с което се постига помирение между двете държави - бивши врагове, и с което се поставя нова основа на взаимоотношенията им след 1945 г.

Точно преди 50 години на 22 януари 1963 г. френският президент Шарл де Гол и германският канцлер Конрад Аденауер подписват Елисейския договор. В момента въпреки върховете и спадовете във взаимоотношенията между двете страни, те са основните фактори, които поддържат стабилността и централизацията на Европейския съюз.

Преди години Шарл де Гол описва Европа като „карета и коне“, където Германия играе ролята на конете, Франция – на кочияша, а кооперацията между двете нации е основополагащият камък на европейския проект, заяви редакторът на „Би Би Си“ за Европа Гавин Хюуит.

Лидерите на Германия и Франция водят разговори в Берлин, като днес ще се проведе и съвместна сесия на парламентите на двете държави. По-късно във вторник повече от 500 френски депутати ще пътуват за немската столица, за да участват в сесия на Бундестага (долната камара на германския парламент).

Същевременно за да отбележат събитието, наричано още „фестивал на приятелството“ Франция и Германия издават пощенски марки, монети и други сувенири. В Берлин пък френският флаг ще бъде издигнат редом с този на Германия.

Германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Франсоа Оланд, и двамата родени през лятото на 1954 г., успяха да преодолеят странното начало на „тяхната връзка“, коментира „Ройтерс“. След като миналата година социалистът Оланд спечели президентските избори срещу бившия държавен глава Никола Саркози, много анализатори очакваха влошаване на френско-германските отношения. Меркел открито подкрепяше Саркози по време на изборите.

След шест на месеца на искрени ръкостискания обаче, сега Оланд и Меркел открито се целуват по бузата, когато се видят. В последните няколко месеца Париж и Берлин успяха да постигнат редица компромиси относно банковия съюз в еврозоната и политически чувствителни решения, свързани с компанията-майка на авиокомпанията Airbus.

Днес най-големият въпрос за решаване пред "двигателите на ЕС" е справянето с европейската дългова криза и по-близката интеграция в Съюза. Във време обаче, когато Европа се нуждае от действия, лидерите на двете държави обръщат вниманието си в друга посока. Меркел се е фокусирала върху предстоящите парламентарни избори, а Оланд трябва да проведе належащи реформи в затруднената френска икономика и да обърне внимание на рискованите военни операции в Мали.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...