България и Румъния се чувстват изолирани от европейския дебат, пише в свой анализ агенция "Ройтерс", цитиран от iNews.bg. Въпросите, свързани с двете страни, се отнасят обикновено до прилагането на закона, готовността им да се справят с корупцията, организираната престъпност и нелегалната миграция.
Членството в Европейския съюз (ЕС) не гарантира еднопосочен билет за демократична стабилност, икономически ръст и по-добри възможности за всички.
"Европейският съюз се вижда като златна дъга на хоризонта”, казва Аманда Пол, експерт в Центъра за европейска политика. Тя изтъква, че като цяло България и Румъния имат полза от членството в ЕС, но в двете страни все още има значителен дефицит на демокрация.
Гражданите на двете страни трябва да са по-разочаровани от собствените си политици, отколкото от европейските институции, счита тя.
"Имаме си работа със страна от Дивия Запад". Това казва цитиран от "Ройтерс" представител на ЕС за България, изтъквайки съмненията си относно способността на страната ни да прилага закона и да живее според демократичните норми.
България и Румъния все още не са напълно интегрирани в ЕС, въпреки че доходите на глава от населението са се увеличили с 30% между 2006 и 2011 г. и в двете държави, сочат данните на Международния валутен фонд (МВФ).
Двете страни остават извън Шенген. "Ние сме второ качество хора в ЕС и сме изключени от важните решения, които се взимат в Брюксел”, смята 64-годишен румънски инженер.
Когато стане дума за бюджет, България и Румъния получават остатъците, изтъква дипломат.
"Ройтерс" припомня, че в неделя в България предстоят парламентарни избори, които ГЕРБ се готви да спечели. Бойко Борисов обаче може да не събере достатъчно гласове, за да състави сам кабинет,
обяснява агенцията.