CES 2014: 5 технологични тенденции

06.01.2014 | 17:00
по статията работи: Георги Георгиев
Изложението в Лас Вегас ще очертае пътя на технологиите през следващите 12 месеца
CES 2014: 5 технологични тенденции
Снимка: CES 2014
Още по темата

Новата година е вече тук, а международното технологично изложение CES 2014 стартира буквално след часове. През следващите няколко дни над 150 хиляди души ще се съберат в Лас Вегас, за да разгледат последните технологичните новости в потребителската електроника.

Въпреки че повечето големи продуктови представяния на гиганти като Apple, Samsung и Google в последно време се случват извън CES, форумът продължава да е едно от събитията, задаващи тона на развитие на технологиите през следващите години. Така например сред новостите, които видяхме през изминалата година и бяха засегнати в CES 2013 бяха върховите дисплеи с 4K качество на картината, смартфон интеграцията и появата на нови видове интерфейс между човек и машина.

Няма съмнение, че през тази година част от тези тенденции ще продължат да се развиват, като към тях ще се добавят и нови. В следващите редове ви представяме някои от тях, подбрани от „Машабъл“:

1. 4K телевизията се превръща в реалност.

След дебюта си през 2013 г. технологията, предоставяща ултрависоко качество на картината, ще започне да съзрява и да се поставя във все повече нови продукти. Водещи парада ще са Samsung и LG, които на CES представят гигантски 4К телевизори с диагонал на екрана от по 105 инча.

Нещо повече – на пазара се очаква се появят и нови играчи, които ще предлагат филмово съдържание с 4К качество, а появата на конектори по стандарт HDMI 2.0. Наред с падащите цени всичко това ще даде сериозен тласък в развитието на целия сектор, позволявайки ни да гледаме 4К филми с честота на кадрите от 60 в секунда.

155765

Снимка: LG

2. Смарт джаджите по тялото стават нещо наистина сериозно

От десетилетия разни компании представят на CES странни и не особено полезни продукти за носене върху тялото като например соларни бикини. Сега обаче изглежда, че технологиите, които ще носим по себе си най-после пристигат. От Sony, Samsung други големи играчи вече направиха първите стъпки в посоката на смарт часовниците. Google пък се опитват да пробият във все още „заспалия“ сектор на смарт очилата.

Макар че едва ли някой от големите играчи ще дебютира на CES с часовник, гривна или очила, то със сигурност различни стартъпи ще се пробват в сектора, представяйки собствени разработки.

155762

Снимка: Getty/Guliver Images

3. Биометричен пробив

Сензорите за пръстови отпечатъци и ирисовите скенери не са нещо ново, но тяхното присъствие в потребителската технология бе минимално. До момента, в който Apple не повлякоха крак, пускайки скенер за пръстови отпечатъци в своите устройства. Сега редица производители на таблети и смартфони решават да интегрират подобен датчик за биометрична сигурност в устройствата си.

155764

Снимка: YouTube

4. Интернет на вещите и персоналната информация и по-голямата свързаност

Интернетът на вещите (интернетът на нещата) е термин, от който изглежда не можем да избягаме, но който ще получи ново развитие по време на CES 2014. Идеята за свързани в обща мрежа хладилници, печки и климатици витае сред технологичните среди от години. Сега обаче компании като Nest и Philips започват да я прилагат наистина на практика.

На изложението ще видим и технологии за събиране и обработка на лични данни, които например ще ни помагат при изготвянето на диетата или фитнес програмата ни.

Развитието на системите за цялостна свързаност пък се илюстрира много ясно от проекти като този между Audi, Honda, GM и Google, които ще работят върху ново поколение свързани помежду си коли, захранвани от Android.

155766

Снимка: GlassUP

5. 3D принтиране и изображения

Няма съмнение, че 3D печатът е една от най-горещите теми в последно време. Тази технология все още се сблъсква с два проблема, които пречат на развитието ѝ: самите принтери са сравнително скъпи и не са масово разпространени, а печатането на триизмерни обекти не е от най-простите неща. Редица иновативни компании вече работят по преодоляването на тези препятствия, създавайки по-евтини принтери и лесни за използване скенери на 3D печат. Няма съмнение че усъвършенстването на технологията ще продължи и през тази година и в даден момент в близкото ще доведе до съществен пробив в масовото използване на 3D печата.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 18.11   1095 г. – Под ръководството на папа Урбан II във френския град Клермон започва Събор на католическата църква, на който е огласена Свещената война –...