Министерство на туризма постави приоритетите за Лято 2025 в управлението на морските плажове

21.11.2024
по статията работи: econ.bg
Министерство на туризма ще адресира към Министерство на здравеопазването становищата на бранша за промени в Наредбата за водноспасителна дейност, свързани с изискванията за увеличен брой спасители и медицински лица на плажовете
Министерство на туризма постави приоритетите за Лято 2025 в управлението на морските плажове
Снимка: БНР

Открит диалог между три ключови министерства и представители на бизнеса се проведе в рамките на конференция, организирана от Министерството на туризма, с фокус върху устойчивото управление и безопасността на морските плажове за летен сезон 2025 г. За първи път Министерството на туризма, Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Министерството на околната среда и водите, заедно с концесионери и наематели, дискутираха възможности за справяне с предизвикателствата и опазването на черноморското крайбрежие в ранен етап на подготовка на следващия туристически сезон.

„Устойчивостта в туризма означава използване на природните ресурси и културното ни наследство по начин, който носи икономическа полза и същевременно съхранява тези богатства за бъдещите поколения“, заяви министърът на туризма Евтим Милошев при откриването на конференцията. Министърът на регионалното развитие Виолета Коритарова и министърът на околната среда и водите Петър Димитров адресираха всички поставени към тях въпроси и проблеми от страна на представителите на бизнеса. Бяха дискутирани важните теми и основни приоритети като съществуващи зауствания и водопреносна мрежа, осигуряване на достъпна среда за хора с увреждания до морски плажове, идеята за изработване на единна методология за изграждане на защитни валове през зимните месеци с цел опазване на морските плажове, натрупването на водорасли по плажната ивица в активни сезон и възможностите за депонирането им, липсата на достатъчно кадри за спасители и медицински лица, както и изискванията към концесионери и наематели на морските плажове в Наредба за водноспасителна дейност.

Министър Коритарова обобщи, че за да бъде разрешен въпросът с изградените зауствания на дъждовните води на плажовете, към ВиК мрежата е необходимо да бъдат изградени резервоари, които да поемат големите количества валежи. Тя обяви още, че наредбата, свързана с промените в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, регламентиращи достъпа до плажовете и морската вода на хора с увреждания, е в последен етап на съгласуване. „В наредбата са определени съответните технически изисквания и целта е на определени плажове, където това е възможно, през следващия туристически сезон концесионерите и наемателите да изградят необходимите съоръжения, осигуряващи достъпа на хора с увреждания“, заяви министър Коритарова. Министър Милошев акцентира, че Министерството на туризма работи активно с представителите на бизнеса за изготвяне на списък на морските плажове, които биха могли да адаптират изискванията в Наредбата.

„Концесионерите и наемателите, които аз наричам стопани, се грижат целогодишно за плажовете на България, които са изключителна държавна собственост. Тази грижа обаче трябва да се осъществява под определени правила и закони и да не нарушава екологичните норми“, посочи министър Милошев.

Темата за изработване на Единна методология за издигането на защитни валове през зимните месеци, които да предпазват плажовете от ерозия и унищожаване на естествените им граници, бе поставена от министъра на туризма. Министър Милошев посочи, че това е практика по бреговете на Испания, Франция, Англия, Израел, САЩ, Австралия.

„Издигането на защитни пясъчни валове на плажовете е възможност, която трябва да се обмисли прецизно и с отчитане на грижата ни за опазване на защитените зони и дюните“, коментира Петър Димитров, министър на околната среда и водите. Министър Димитров увери, че МОСВ като институция е с широко отворени врати за представителите на бизнеса и за граждани по отношение на поставяне на проблеми, сигнали и предложения.

Министерство на туризма ще адресира към Министерство на здравеопазването становищата на бранша за промени в Наредбата за водноспасителна дейност, свързани с изискванията за увеличен брой спасители и медицински лица на плажовете в активния летен сезон.

„Отговорността ни е обща – на държавата, общините, стопаните и всички свързани с морския туризъм и трябва да обединим усилията си, за да превърнем Черноморието в пример за устойчиво управление и сигурност. Само с ефективен диалог и взаимни ангажименти можем да постигнем целите си и да осигурим успешен летен сезон 2025 и всяко следващо лято“, заяви министърът на туризма Евтим Милошев.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...