България влиза в Икономическия и социален съвет на ООН

18.06.2020 | 11:35
по статията работи: econ.bg
На гласуването - паралелно с избора на пет държави като непостоянни членки на Съвета за сигурност на ООН - бяха избрани още 18 държави като част от съвета. България бе единствената държава от квотата на Източна Европ
България влиза в Икономическия и социален съвет на ООН
Снимка: под лиценза на creative commons

Без конкуренция България стана вчера част от Икономическия и социален съвет на Организацията на обединените нации на гласуване днес на Общото събрание. Новината бе потвърдена днес и от външното министерство.

На гласуването - паралелно с избора на пет държави като непостоянни членки на Съвета за сигурност на ООН - бяха избрани още 18 държави като част от съвета. България бе единствената държава от квотата на Източна Европа.

Съветът координира икономическите и социални дейности на ООН и съвместната работа на различните агенции, изработват се препоръки за специфични политики към членуващите страни. Заседанията са през юли, в продължение на седмица, всяка година.

В съобщение МВнР отбелязва, че изборът в съвета ИКОСОС ще е за периода 2021-2023 г.

На тайния вот, състоял се в Ню Йорк на 17 юни в рамките на 74-ата сесия на Общото събрание на ООН, кандидатурата на страната ни е получила подкрепата на 186 от общо 192 присъствали и гласували държави членки на ООН. Освен България, за членове на ИКОСОС бяха избрани още 17 държави - Франция, Германия, Португалия, Австрия, Великобритания, Аржентина, Боливия, Гватемала, Мексико, Индонезия, Япония, Соломоновите острови, Либерия, Либия, Мадагаскар и Зимбабве.

Мандатът на България започва на 1 януари 2021 г., като това ще бъде наше девето участие в работата на ИКОСОС от 1955 г. насам.

ИКОСОС е един от шестте основни органа на ООН. В него членуват 54 държави. Съветът отговаря за координация, политически диалог и препоръки по икономически, социални въпроси и въпроси, свързани с околната среда.

България отдава голямо значение на ИКОСОС като основна платформа на ООН за обмен на мнения, дебат и иновативно мислене по въпросите на устойчивото развитие. По време на членството си ще работи за оптимизиране на работата на ИКОСОС, за прилагане на устойчиви решения и за постигане на Целите за устойчиво развитие до 2030 г., посочват от МВнР.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...