Големите работодатели ще трябва да извадят на светло заплатите

26.07.2024 | 15:25
по статията работи: econ.bg
По-големите работодатели ще трябва да извадят на светло заплатите, които дават на мъжете и жените във фирмата, като целта е да се преодолее неравенството в заплащането между двата пола за една и съща работа
Големите работодатели ще трябва да извадят на светло заплатите
Снимка: под лиценза на creative commons

По-големите работодатели ще трябва да извадят на светло заплатите, които дават на мъжете и жените във фирмата, като целта е да се преодолее неравенството в заплащането между двата пола за една и съща работа. Това предвижда европейска директива от 2023 г., която страните членки трябва да въведат в националното си законодателство до 7 юни 2026 г.

Година след този срок по-големите фирми ще трябва да докладват периодично за разликите в заплащането между мъжете и жените, при това не само по отношение на основната заплата, но и за всички видове бонуси. Тези данни ще се дават на всички работници или техните представители. При поискване информацията ще се предоставя и на инспекцията по труда.

Изискванията ще важат за компании до 100 души. Но и по-малките фирми ще имат възможност доброволно да разкриват тази информация. Такова задължение може да им бъде вменено и по усмотроение на всяка държава членка.

От Еврокомисията посочват като мотив да се приеме директивата това, че по данни от 2020 г. мъжете в ЕС получават средно с 13% по-високи заплати от жените за една и съща работа. По този показател България е около средното за Евросъюза ниво.

Директивата ще важи за работодателите както в публичния, така и в частния сектор и ще се отнася за работници по трудово правоотношение. Още при кандидатстване за работа бъдещият служител ще има право да получи информация за заплащането въз основа на обективни критерии, неутрални по отношение на пола. Бъдещета заплата може да бъде посочена още в обявата за работа или обявена преди интервюто за работа. На работодателя ще бъде забранено да задава въпроси на кандидати относно заплащането му на старото работно място.

Директивата предвижда още, че всеки ощетен работник от неспазване на принципа на равното заплащане ще може да заведе иск и да търси компенсация по съдебен ред.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 05.12   1492 г. – Христофор Колумб става първият европеец, който стъпва на остров Испаньола (днес Хаити и Доминиканска република). 1848 г. – Калифорнийска златна...