Нови стандарти предлагат да отказваме работа, ако вреди на здравето ни

04.11.2024 | 09:55
по статията работи: econ.bg
Новите препоръки на Международната организация на труда се фокусират върху различни аспекти на защитата, започвайки от превантивни мерки на държавно и фирмено ниво
Нови стандарти предлагат да отказваме работа, ако вреди на здравето ни
Снимка: под лиценза на creative commons

С цел подобряване на безопасността и защитата на работниците по света Международната организация на труда (МОТ) подготвя нови стандарти за защита срещу биологични опасности на работното място.

Те ще бъдат обсъдени и утвърдени на 113-та сесия на Международната конференция на труда през 2025 г., съобщиха от КНСБ.

Бъдещите нови стандарти за защита срещу биологични рискове на работното място поставят здравето и безопасността на работниците на първо място, като гарантират сигурността на хората, работещи в контакт с биологични агенти – вируси, бактерии и други опасни микроорганизми. Пандемията от Ковид-19 разкри нуждата от по-силна и координирана система за защита на работниците срещу биологични заплахи, тъй като вирусът създаде сериозен риск за много професии. В резултат на това стана ясно, че са необходими общи стандарти за безопасност, които да се прилагат глобално и да са адаптирани към различни биологични заплахи, включително нововъзникващи патогени​.

Новите препоръки на МОТ се фокусират върху различни аспекти на защитата, започвайки от превантивни мерки на държавно и фирмено ниво. Мерките имат за цел да повишат информираността и готовността на работодателите и работниците да реагират адекватно в случай на излагане на биологични опасности. Управлението на тези рискове обхваща дейности като:

    Оценка на биологичните рискове и разработване на протоколи за минимизиране на тези опасности;

    Специализирано обучение за работа с биологични агенти и осигуряване на лични предпазни средства;

    Редовни проверки и тестове, за да се гарантира, че предпазните мерки са ефективни и адекватно прилагани.

Новите стандарти поставят акцент върху защитата на работници в професии с повишен риск, включително здравни работници, лица, работещи в лаборатории и хора, чиято работа е свързана с обработка на биологични материали. Освен тях внимание се отделя и на уязвими групи като бременни жени и лица с по-слаб имунитет. Те ще имат право на допълнителни мерки за безопасност и на специализирани медицински прегледи, които да гарантират защитата им на работното място.

Една от ключовите препоръки на МОТ е свързана с правото на работниците да отказват да изпълняват задачи, които представляват сериозен и непосредствен риск за здравето им. МОТ настоява, че в случай на недобре контролирани биологични рискове, работниците трябва да имат правото да се откажат от изпълнението на дадена задача, без да се страхуват от дисциплинарни мерки или уволнение.

В предложената конвенция се предвижда създаването на национални политики за контрол и наблюдение на биологичните рискове в работната среда. На базата на анализ на данни за инциденти и случаи на професионални заболявания, свързани с излагане на биологични агенти, ще се предприемат последващи мерки за превенция и гаранция, че всички работници са максимално защитени.

С приемането на тези международни стандарти МОТ цели да подобри значително условията на труд, като осигури не само физическата защита на работниците, но и психосоциалната им подкрепа. Работещите в среди с повишен биологичен риск ще имат на разположение както нужните предпазни средства и медицинска грижа, така и правото да защитават здравето си, отказвайки задачи с висок риск. Това не само ще намали рисковете от заразяване и професионални заболявания, но ще повиши и увереността на работещите, че здравето им е приоритет.

МОТ отправя ясен призив към работодатели и държавни институции – здравето и безопасността на работното място трябва да бъдат основен приоритет. От прилагането на тези мерки ще спечелят както работниците, които ще бъдат по-защитени, така и работодателите, които ще осигурят по-добра работна среда и по-добра защита срещу биологични рискове.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 05.12   1492 г. – Христофор Колумб става първият европеец, който стъпва на остров Испаньола (днес Хаити и Доминиканска република). 1848 г. – Калифорнийска златна...