Прогнозите на туристическия сектор са за около 3,2 млн. чуждестранни посетители в месеците от декември до март в сравнение с 2,9 милиона през миналия сезон. Това не се дължи само на ски дестинациите, като цялостно интересът към България се увеличава и много туристи се насочват и към културния туризъм. Това коментира Румен Драганов, Институт за анализи и оценка в туризма, в предаването "Светът е бизнес" по Bloomberg TV Bulgaria.
Като цени на туристическата услуга България е малко по-скъпа от Турция, малко по-евтина от Гърция, много по-скъпа от Тунис, Египет и Андора. У нас цените са в порядъка 700-790 евро за седмица в България, каза Драганов. Страни като Румъния, Черна Гора и Албания са по-евтини дестинации от България, тъй като България е много по-търсена и предлага по-добър продукт, допълни той.
Гостът коментира новите данъчни предложения в Бюджет 2025 за туристическия сектор и по-конкретно идеята за отпадане на диференцираната данъчна ставка на ресторантьорите. Според Драганов тази по-ниска ставка от 9% позволява на сектора да остане конкурентен и да предлага страхотни предложения с оглед на съотношението цена-качество.
"Процентното изражение на приходите от туризъм в БВП на страната намалява, въпреки че сумата се увеличава. Това показва намаляващата зависимост на българската икономика от този сектор", посочи той. И уточни, че това е добра новина, която показва развитието на останалите отрасли. В момента туризмът е отговорен за около 7% от БВП и се равнява на около 14 млрд. лева. В това число се смятат всички съпътстващи разходи, за които туризма допринася.
Събеседникът смята, че делът на сивата икономика в туризма възлиза на около 20%, което е сходно със средното за сектора в световен мащаб. Той допълни, че огромна част от нощувките се декларират, най-малкото защото повечето места за настаняване са управлявани от акционерни дружества и ако нощувките не биват декларирани, то това ощетява не само държавата, а и останалите акционери. Така те са стимулирани да оказват контрол един над друг, за да не се стига до злоупотреби.
Има нужда от законодателни промени, които да обособят зони, места и точки за развитие на туризма. Това е задача на редовен министър на туризма, тъй като е важно политически натоварено решение, каза още Драганов. И допълни, че на места като Витоша има огромен проблем със собствеността, която се дели между три общини. Това възпрепятства проекти като изграждането на лифтове.