Фондация за достъп до права - ФАР, в партньорство с Върховния комисариат на бежанците на ООН, дават старт на Платформа за заетост на бежанци в България.
Целта е тя да свързва бежанците с работодатели, като насърчава независимостта и икономическото овластяване сред бежанските общности в страната.
През последните години България се превърна в държава, с важен принос за приемането на бежанци, особено от Украйна, Близкия изток и Афганистан. Данните сочат, че към декември 2023 г. 67 769 украински бежанци са регистрирани с временна закрила в страната, а повече от 22 000 - предимно сирийци и афганистанци, са подали молби за международна закрила.
Бежанците, както всички нас притежават различния умения, опит и таланти, които могат значително да обогатят местния пазар на труда и да стимулират икономическия растеж. Като улеснява достъпа на бежанците до възможности за заетост, Платформата се стреми да разгърне техния потенциал, насърчавайки приобщаващото развитие и социалното сближаване в България.
"Откакто пуснахме платформата, се забелязва засилен интерес", каза пред БНР-Радио София Мария Нецова – от фондация за достъп до права.
По думите ѝ профилът на хората, подаващи заявления за работа, е разнообразен. Около една трета са с висше образование, а около 40 на сто – със средно.
Сред тях има учители, икономисти, преводачи, IT специалисти, архитекти, инженери.
Обяви могат да подават и работодатели.
Услугата е безплатна.
Платформата предоставя и ценни ресурси, статии, възможности за професионално развитие.
Фондацията поддържа връзки с различни общности в социалните мрежи на украински, арабски, фарси и пущу.
"По заявките се вижда, че тези хора искат да работят и да бъдат полезни на обществото. В момента имаме 18 свободни позиции от работодатели – предимно в хотелиерството, търговията и производството", уточни Нецова.