Отпускат средства за преодоляване на последиците от бедствията за 5 старозагорски общини

04.12.2024 | 09:15
по статията работи: econ.bg
В началото на идната година ще има още едно извънредно заседание на Междуведомствената комисия за обхващане на останалите проекти, подадени от общините
Отпускат средства за преодоляване на последиците от бедствията за 5 старозагорски общини
Снимка: БГНЕС

Финансови средства за преодоляване на последиците от бедствията ще бъдат отпуснати от Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет за пет общини в област Стара Загора. Това съобщават от Областната администрация на официалния си сайт.

Средства ще получат общините Гълъбово, Казанлък, Мъглиж, Павел баня и Стара Загора. Те са на обща стойност от почти 5,36 млн. лв.

В началото на идната година ще има още едно извънредно заседание на Междуведомствената комисия за обхващане на останалите проекти, подадени от общините.

Това е станало известно след извънредно заседание на комисията в София, в което е взел участие областният управител на Стара Загора Методи Марков. Междуведомствената комисия одобри и искането на Марков за финансиране на система за видеонаблюдение, електронна охрана, мониторинг и контрол на достъпа до Дом-паметника на Българската комунистическа партия на връх “Бузлуджа”.

По отношение на паметника на връх “Бузлуджа” в страницата на Областна администрация – Стара Загора Методи Марков коментира още, че се работи по статута на земите край монумента.

По думите му той се намира върху два държавни имота, чиято граница минава точно по средата на сградата. Те са част от Национален парк-музей “Шипка-Бузлуджа” който е в управление на Министерството на културата, но имотите се водят към Министерството на земеделието, които към този момент са с начин на трайно ползване “пасище”.

“От Министерство на културата постъпи искане имотите да бъдат актувани, за да може да бъдат прехвърлени към тях. Аз отказах да го направя, защото ако се актуват с настоящия им статут, това абсолютно затваря възможностите за инвестиции около паметника. Има създаден прецедент с подобен казус, който в момента наблюдаваме на “Паметника на свободата” на връх Шипка. Имотът под него е със статут “пасище” и това спира всякакви инвестиционни възможности”, посочи областният управител.

Той допълни, че на предварителна среща с експерти в Министерството на земеделието е намерено техническо решение и то е в промяна на границите на единия имот, след което да бъде сменен начинът му на трайно ползване от “пасище” в “скала”.

След като това се случи, може да бъде издаден акт за държавна собственост и имотът да бъде прехвърлен от Министерството на земеделието и храните към Министерството на културата.

Това ще позволи последващи инвестиционни действия около паметника “Бузлуджа” и ще затвори границите на Национален парк-музей “Шипка-Бузлуджа”, каза Методи Марков и изрази надежда статутът на терените да бъде урегулиран в най-кратки срокове.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 26.11   1335 г. – Провежда се първата среща на Вишеградската тройка – между кралете на Полша, Унгария и Чехия, на която се формира Антихабсбургски съюз. 1394 г....