Българите са най-недоволни от работата си и заплатите си в Евросъюза

12.02.2025 | 11:05
по статията работи: econ.bg
Българите са най-недоволни от работата си и от получаваните пари сред жителите на страните от ЕС, показват данни на европейската статистика Евростат, което е в основата българите да са най-малко удовлетворени от живота си
Българите са най-недоволни от работата си и заплатите си в Евросъюза
Снимка: под лиценза на creative commons

Българите са най-недоволни от работата си и от получаваните пари сред жителите на страните от ЕС, показват данни на европейската статистическа служба Евростат. Това е в основата българите да са най-малко удовлетворени от живота си.

Удовлетвореността на българите от работата им по скалата от 0 до 10 е средно 6,2, при средна оценка за страните от ЕС 7,4. Само в две държави хората дават оценка за работата си под 7. Освен България, втората държава, където хората са най-недоволни от работата си, е Гърция с оценка от 6,8. В останалите държави оценките на хората за работата им са близки, няма държава от ЕС, в която много обичат да работят. Сред държавите, за които Евростат има данни, най-доволни от работата си са в Норвегия (с оценка 8), но тя не е от ЕС.

Любопитно е, че има държави, в които хората с по-високи доходи и тези с по-ниски обичат еднакво работата си. Такава е ситуацията например в Белгия, Испания, Франция, Австрия и Нидерландия. В Ирландия хората с по-ниски доходи дори харесват работата си повече от тези с високи доходи. Но в България и Гърция ситуацията е различна. В България хората с по-високи доходи дават оценка 6,3 за удовлетвореност от работата си, а оценката на тези с ниски доходи е 5,3. В Гърция тази разлика е още по-голяма и удовлетвореността е съответно 7 и 4,9.

Заплатите в страната ни са най-ниски в сравнение с другите държави от ЕС. Затова не е изненада, че българите са най-малко удовлетворени от финансовото си състояние като го оценяват средно с 4,6 по скалата от 0 до 10. При положение, че средно жителите на ЕС са доста доволни от финансовото си състояние, като го оценяват на 6,6.

Най-високите нива на удовлетвореност от финансовото състояние са отчетени в Нидерландия и Финландия (и двете по 7,6), следвани от Швеция (7,4) и Австрия (7,3). В другия край на класацията има шест държави от ЕС, където нивото на удовлетвореност е под 6, което означава, че хората са по-неудовлетворени, отколкото доволни от финансовото си състояние. Това са Латвия (5,9), Унгария (5,9), Словакия (5,8), Хърватия (5,7), Гърция (5,3) и на последно място е България с оценка 4,6.

Естествено хората с най-ниски доходи във всички страни от ЕС са най-малко удовлетворени от финансовото си състояние. Но в България нивото на удовлетвореност на 20-те процента от хората с най-високи доходи е под това на 20-те процента от хората с най-ниски доходи във Финландия, Нидерландия, Швеция и Малта. В редица страни от ЕС дори хората с ниски доходи дават доста добри оценки за финансовото си състояние. В осем държави от ЕС 20-те процента от хората с най-ниски доходи са оценили своето ниво на удовлетвореност средно над 6, което означава, че са “по-скоро доволни, отколкото неудовлетворени”. Това са Финландия (6,7), Нидерландия (6,5), Швеция (6,3), Малта (6,2), Австрия (6,1), Дания, Белгия и Италия (всички по 6).

Удовлетворението от финансовото състояние в страните от ЕС варира най-много според възрастта и състава на домакинството, освен от нивото на доходите. Нивото на оценките не се различава много по пол или ниво на урбанизация на населеното място, показват данните на Евростат. Най-удовлетворени са младите хора на възраст между 19 и 24 години с оценка средно 6,8, при 6,5 за тези в трудоспособна възраст. Хората, които живеят сами, са по-малко удовлетворени от финансовото си състояние от тези, които живеят по двойки.

В България пенсионерите са най-недоволни от финансовото си състояние. Хората над 65 години в страната ни дават оценка 4,2 за финансовото си състояние, а най-удовлетворени са работещите хора на възраст между 35 и 49 години, които дават оценка 5. В редица страни от ЕС ситуацията е напълно различна и хората над 65 години са по-доволни от парите си от по-младите. В Дания и Финалния пенсионерите дават най-високи оценки за финансовото си състояние, съответно 8,2 и 8,1. Много високи са оценките на пенсионерите и в Люксембург (7,8), Нидерландия (7,7), Австрия (7,6), Ирландия (7,4) и Белгия (7,3). Във всички тези държани оценките на хората над 65 години за финансовото им състояние са по-добри от тези на хората на възраст между 35 и 49 години. Явно изплащаните пенсии в тези страни и спестяванията, които хората натрупват по време на трудовата си кариера, са достатъчни за спокоен живот.

Средно за страните от ЕС хората на възраст над 65 години са по-доволни от финансовото си състояние от по-младите между 35 и 49 години.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 12.02   1541 г. – Сантяго, днешната столица на Чили, е основана от Педро де Валдивия. 1817 г. – В битката при Чакабуко чилийската войска разбива испанската армия,...