Българите разчитат на приятели и роднини, за да се справят с трудностите в живота, доста повече, отколкото хората в редица други държави от ЕС, става ясно от данните на Евростат. Оценките на българите за доверието към хората около тях (роднини, приятели и колеги) е 5,2 по скалата от 0 до 10, при средно за страните от ЕС 5,8. Но има държави, в които отношенията между хората са доста по-зле, отколкото при нас.
На дъното в класацията по този показател е Кипър, където оценката на хората за доверието им към околните е само 3,6. По-зле, отколкото при нас, са отношенията между хората и в Литва (оценка 4,3), Франция (4,4), Словения (4,6), Гърция (4,7) и Малта (5,1). Най-голямо доверие на хората около тях имат във Финландия (7,3), Румъния (7,2), Полша (6,9) и Ирландия (6,7).
Като цяло България е на последно място сред страните от ЕС по удовлетворение от живота с обща оценка 5,9 по скалата от 0 до 10. Това, че оценката ни е под 6, показва че по-скоро сме недоволни, отколкото удовлетворени от живота. Най-близо до нас са в Гърция и Латвия (и двете по 6,9). Най-доволни от живота са във Финландия (7,8), а след това са Белгия, Австрия, Словения и Румъния (всички с по 7,7). След това е Полша със оценка 7,6.
Любопитно е, че хората в Румъния са сред най-доволните в ЕС, въпреки че заплатите там са доста по-ниски отколкото в редица други държави. Румънците дават много високи оценки за доверие към хората около тях (7,2), удовлетвореност от работата (7,9), а удовлетвореността от финансовото им състояние (6,9) е малко над средното ниво за страните от ЕС.