Парламентът улесни работата от разстояние, ще имаме “право на изключване”

08.02.2024 | 11:30
по статията работи: econ.bg
Парламентът прие на първо четене промени в Кодекса на труда със 136 гласа “за” и петима “въздържали се”. Предложенията на Министерския съвет са фокусирани върху прецизиране на работата от разстояние
Парламентът улесни работата от разстояние, ще имаме “право на изключване”
Снимка: под лиценза на creative commons

Парламентът прие на първо четене промени в Кодекса на труда със 136 гласа “за” и петима “въздържали се”. Предложенията на Министерския съвет са фокусирани върху прецизиране на работата от разстояние, с цел осигуряване на гъвкавост в организацията на труда и сигурност за страните по трудовите правоотношения.

Регулират се аспекти като организацията на здравословни и безопасни условия на труд, отчитането на работа и контрол на работното време. Въведено е “право на изключване” за работници и служители, изпълняващи работа от разстояние, позволяващо им да не отговарят на комуникация от страна на работодателя по време на почивка.

Промените предвиждат и използване на автоматизирана система за отчитане на работно време, като работодателят трябва да предостави данни от нея при искане на работника.

Законопроектът предвижда определянето на мястото на работата от разстояние в трудовия договор, като това предоставя възможност на работодателите да следят изпълнението на възложените задачи. В същото време, отговорността на работодателите се намалява при трудови злополуки, ако работещият от разстояние не е спазвал правилата за безопасност по време на работа. Промени се въвеждат и в организацията на здравословни и безопасни условия на труд. Текстовете регулират също и отговорността за гарантиране на правилното заплащане на работниците и служителите във веригите от подизпълнители.

Проектът на “Възраждане”, насочен към премахване на шестмесечния срок за обезщетения при незаконни уволнения, не бе приет. Идеята им беше да се премахне шестмесечният срок за изплащане на обезщетения при незаконни уволнения, като обезщетението за оставане без работа при оспорване на уволнението да обхваща целия период, през който работникът е останал без работа – до неговото възстановяване.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...