Европейският парламент прие в сряда първата в ЕС директива, уреждаща трудовите права на хора, работещи през онлайн платформи, като доставчици на стоки и храна, куриери, преводачи, домашни помощници и гледачи и таксиметрови шофьори.
Платформите се развиха като нова форма на заетост по време на пандемията от COVID-19 и Европейската комисия реши, че те трябва да бъдат регламентирани в трудовото право през 2021 г.
Европейската директива задължава държавите членки да регламентират работещите в онлайн платформи в трудовото си законодателство. Презумпцията за тях ще бъде, че отношенията между платформата и служителите са трудови правоотношения, когато платформата има ръководство и контрол. В този случай работниците ще могат да бъдат наемани на трудови договори и дори да се договарят колективно.
В момента по-голямата част от работещите през платформи, включително таксиметрови шофьори, домашни помощници и шофьори за доставка на храна, са със статут на самостоятелно заети, въпреки, някои от тях трябва да спазват много от правилата и ограниченията на наетите на договори служители.
След въвеждането на директивата тя ще гарантира, че работещите в платформи не могат да бъдат уволнявани въз основа на решение, взето от алгоритъм или автоматизирана система, без човешки надзор. Човешко участие ще се изисква и за вземането на други важни решения.
На платформите ще бъде забранено да обработват лични данни, свързани с лични разговори, за синдикалната ангажираност на работещите, за установяване на расовия или етническия произход на работника, миграционен статус, политически възгледи, религиозни убеждения или здравен статус.
По данни на Съвета на ЕС в общността работят около 500 онлайн платформи, в които се трудят около 30 млн души, най-много от тях по доставките или в таксиметровите услуги.