Специален пратеник в Еврокомисията ще подкрепя европейския социален диалог

02.02.2024 | 10:25
по статията работи: econ.bg
Синдикатите и работодателите се споразумяха за мерки, целящи да сложат край на задънената улица в европейския социален диалог и да се справят по-добре с общи предизвикателства като изменението на климата и цифровизацията
Специален пратеник в Еврокомисията ще подкрепя европейския социален диалог
Снимка: БГНЕС

Синдикатите и работодателите се споразумяха за мерки, целящи да сложат край на задънената улица в европейския социален диалог и да се справят по-добре с общи предизвикателства като изменението на климата и цифровизацията. Това съобщиха от Европейската конфедерация на профсъюзите след провелата се вчера среща на върха на социалните партньори във Вал Дюшес край Брюксел.

На нея Европейската комисия, белгийското председателство на Съвета на ЕС и европейските социални партньори подписаха "Тристранна декларация за жизнен европейски социален диалог". Тя представлява подновен ангажимент за укрепване на социалния диалог на равнището на ЕС и за обединяване на усилията за справяне с основните предизвикателства пред нашите икономики и пазари на труда. Целта е да се подкрепят проспериращите предприятия, качествените работни места и услуги, както и подобряването на условията на труд.

Назначаването на пратеник по социалния диалог в Европейската комисия е част от плановете за засилване на сътрудничеството, изложени в декларацията, договорена днес на срещата на върха във Вал Дюшес. Пратеникът ще подкрепя социалния диалог на национално и европейско равнище, както и ще реагира на сривове в социалния диалог, за които социалните партньори сигнализират съвместно чрез нова система за предупреждение. Новата роля се създава в опит да се върнем към визията за европейския социален диалог, изложена от Жак Делор на първата социална среща на върха във Вал Дюшес, която се проведе на 31 януари през 1985 г., обясниха от ЕКП.

От европейската конфедерация припомнят, че през юни миналата година три европейски организации на работодателите подписаха работна програма за социален диалог с ЕКП, която включваше ангажимент за водене на преговори за правно обвързващо споразумение за работата от разстояние, което да бъде въведено под формата на директива. След преговори, продължили повече от година, две от трите работодателски организации обаче отказаха да предложат какъвто и да е текст.

Срещата на върха, свикана от Жак Делор през 1985 г., сложи край на подобни трудности в социалния диалог и постави началото на процес, който доведе до първите съвместни позиции на синдикатите и работодателите, включително по отношение на новите технологии.

Вчера синдикатите и работодателите се споразумяха да проведат поредица от срещи, на които да се договорят какви по-нататъшни мерки са необходими за укрепване на социалния диалог с оглед на сключването на Пакт за социален диалог в началото на 2025 г.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...