Столичната община се включва в контрола на скоростта на пътя

26.10.2022 | 11:45
по статията работи: econ.bg
Столичната община да купи и монтира по улици и булеварди интелигентни радарни табла, които показват моментната скорост на движение на превозните средства. Край пешеходни пътеки да бъдат сложени гумени полусфери за убиване на скоростта
Столичната община се включва в контрола на скоростта на пътя
Снимка: под лиценза на creative commons

Столичната община да купи и монтира по улици и булеварди интелигентни радарни табла, които показват моментната скорост на движение на превозните средства. Край пешеходни пътеки да бъдат сложени гумени полусфери за убиване на скоростта и специални марки с голям коефициент на сцепление, които да помагат за по-лесно спиране на автомобилите. Това са част от пакета от общо 12 мерки за пътна безопасност, които представиха вчера председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев и съветниците от групата на ГЕРБ-СДС Зафир Зарков и Прошко Прошков.

Интелигентни радари, показващи скоростта, бяха монтирани пробно на булевард “Черни връх”, малко след кръстовището, на което на 5 юли дрогираният Георги Семерджиев със 161 км/ч уби с джипа си две пешеходки. Само за 15 дни устройствата са засекли 2358 шофьори, преминали покрай тях с превишена скорост. 102-ма са карали с над 100 км/ч, а най-високата измерена скорост е 150-160 км/ч.

“Това е безумие, което не може да продължава”, каза шефът на СОС Георгиев. Според него и колегите му радарите дават възможност за самоконтрол на водачите от една страна, а от друга - показват статистическа информация за нарушенията на скоростта в конкретен участък и там може да прати своите преносими камери на триноги и да снима нарушители. Нещо повече - подготвен е законопроект, който дава право на общините сами да купуват и слагат камери, по чиито данни да се глобяват нарушителите. Ако 48-ото Народно събрание приеме промените, общините могат да създадат свои звена, които да издава електронни фишове за три нарушения в градовете - превишена скорост, минаване на червено и навлизане срещу движението в еднопосочна улица. По сега действащия закон електронните фишове са само за скорост.

Друга от предложените 12 мерки предвижда в началото на всяка учебна година Столична община да осигури безплатни светлоотразителни ленти за всеки първолак, както това стана на 15 септември т. г., когато бяха раздадени 14 000 ленти.

Общината иска да купи и още полеви тестове за наркотици, като МВР ще определи техния вид. Първоначално пробите ще са 1000, като условието за дарението им е с тях да се тестват не само граждани, а и полицаи. Предвижда се и израждането на пешеходни острови на по-широките булеварди, които хем да служат като безопасни места за пресичащите, хем да променят траекторията на движение на автомобилите и да убиват скоростта им.

Оцени статията:
1.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 08.01   1198 г. – Инокентий III става римски папа. 1598 г. – Евреите са прогонени от Република Генуа. 1815 г. – Британско-американска война: Американските сили...