След няколко седмици около 2800 коли, камиони и автобуси ще започнат да "разговарят" помежду си, движейки се по пътищата на малкия град Ан Арбър, щата Мичиган, САЩ. Пътните власти в страната се надяват този мащабен експеримент да доведе до по-безопасни пътища в страната, информира АП.
Само преди няколко седмици подобен експеримент бе стартиран и в Германия. Иновационната система се нарича simTD (от Safe Intelligent Mobility – Test Field Germany) и е създадена от учени от Техническия университет в Мюнхен (TUM). Броят на автомобилите с връзка помежду им обаче e само 120.
В САЩ превозните средства ще бъдат оборудвани с безжични устройства, които ще им позволят да комуникират помежду си и да предупреждават шофьорите за потенциални опасности на пътя – верижни катастрофи, задръствания, проблеми с пътната настилка и др.
Така например системата ще предупреждава водача, че колата пред него ще спре рязко, още преди да са светнали стоповете ѝ. Така той ще има повече време да реагира и да избегне сблъсъка. Алармата ще светва и в случай, че другият шофьор реши да извърши опасна маневра, която би довела до катастрофа.
От щатското министерство на транспорта и Университета в Мичиган се надяват че с едногодишния проект, който струва 25 млн. долара, ще генерират данни, които ще покажат, че тези устройства могат значително да намалят броя на катастрофите и разходите по тях.
Ако се окаже успешен, проектът може да доведе поставянето на съответните комуникационни устройства във всяка кола в Америка. Към момента броят на автомобилите от този вид по американските пътища е към 500.
Над 32 хиляди души са загинали миналата година по пътищата на САЩ вследствие на катастрофи. Експертите са на мнение, че близо 80% от смъртоносните инциденти, при които шофьорите не са употребили алкохол или наркотици, могат да бъдат предотвратени или сериозно намалени. Само трябва да се въведе ефективна система, при която колите комуникират една с друга и се предупреждават за рискове.
Автомобилите за тестовете са доставени от различни автомобилни компании сред които са Ford, General Motors, Honda, Hyundai/Kia, Mercedes-Benz, Nissan, Toyota и Volkswagen/Audi.