Експерти: Бизнесът трябва да се насочи към иновации и нови външни пазари

07.10.2014 | 16:40
по статията работи: Мария Стоянова
Страната ни трябвало да има обща стратегия за иновации
Експерти: Бизнесът трябва да се насочи към иновации и нови външни пазари
Снимка: Thinkstock/Guliver

Бизнес секторът трябва да се насочи към иновациите, към обновяване на малките и средни предприятия и завоюването на нови външни пазари. Това заяви проф. д.ик.н. Росица Чобанова по време на конференцията „Икономически растеж: стимули и ограничители“, организиран от Института за икономически изследвания при БАН.

Страната ни трябва да има обща стратегия за иновации, като трябва да се увеличат и държавните инвестиции за научна и развойна дейност, каза още проф. Чобанова.

Развитието на икономиката на България ще зависи от провежданите реални реформи, намаляването на степента на регулиране на пазарни структури от страна на регулатори и институции и поемането на политическа отговорност за вземането на едно или друго решение.

На двудневната международна конференция се поставиха и дискутираха в различни панели сериозни икономически проблеми, стоящи пред България. Икономистите на БАН, учени и изследователи от най-престижните висши училища в България и Европа обсъждаха възможностите за растеж, пазара на труда, инвестиции, въвеждане на иновации и подобряване на бизнес климата.

При представянето на доклада си проф. Ксавие Рише отбеляза, че не е толкова важно колко инвестиции влизат в определен регион, а каква роля са оказали те на пазарите и имат ли съществено значение в определени производства.

Той допълни, че държавите трябва да обръщат внимание на развитието на промишлеността, тъй като тя дава тласък за растеж и на други сфери. Проф. Рише даде пример с автомобилостроенето, като заяви, че „Източна Европа е едно ново Елдорадо за производителите на автомобили“.

„Кредитирането у нас е достигнало праг на насищане – около  85% от брутната добавена стойност в страната и се запазва така от 2008 г. насам“, заяви доц. д-р Григор Сарийски при представяне на доклада си „Роля на кредитирането за икономическия растеж в България до началото на кризата и след това“. Основният извод, който направи доц. Сарийски е, че кредитната активност в сектора на селското стопанство е подчинена в значителна степен на субсидиите от ЕС и евентуално преструктуриране на тези субсидии може да доведе до шок в системата.

Той подчерта, че насочването на кредитите към отрасли от които не може да се очаква стабилна възвращаемост в дългосрочен план е пречка за постигането на устойчив растеж.  „Както фирмите, така и домакинствата подхождат много предпазливо при тегленето на кредити . В това отношение те са доста по-консервативни отколкото преди началото на кризата“, каза още доц. Григор Сарийски.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 21.03   1191 г. – Целестин III става римски папа. 1201 г. – Българо-византийски войни: Започва Обсадата на Варна. 1590 г. – Персийско-османска война...
Полезно от Мрежата
7sport.net