Кой иска да живее вечно?

20.10.2013 | 11:00
по статията работи: Георги Георгиев
Без съмнение едни от желаещите са създателите на новата компания на Google, която ще се бори срещу стареенето
Кой иска да живее вечно?
Снимка: Thinkstock/Guliver

Преследването на безсмъртието традиционно се приема за научната фантастика или просто като част от надутите приказки на есцентрични мултимилионери. Сега обаче зад идеята с целия си авторитет застава Google, една от най-влиятелните съвременни корпорации.

Както вече писахме, миналия месец изпълнителният директор на технологичния гигант Лари Пейдж обяви създаването на нова компания - California Life Company (Calico), чиято цел ще бъде да открие методи за спиране на стареенето на човешкото тяло и борбата с болестите.

До момента подобна задача изглеждаше просто непосилна. Преди десетилетие Ричард Милър, специалист по биогеронтология (наука изучаваща процесите на стареене в живите организми), заяви, че едва 15% от препятствията, които пречат пред откриването на „лек срещу стареенето“, са научно издържани и поради това никой не взимал темата на сериозно.

И докато политиците, фондациите и широката общественост силно подкрепят изследванията за търсене на конкретни лекове срещу болестите, то работещите в полето на приложната бигеронтология твърдят, че най-добрият начин да се намалят хроничните болести като рак, сърдечносъдови проблеми и Алцхаймер, е да се елиминира техният най-рисков фактор – възрастта.

Спрете процесите на остаряване и ще успеете да премахнете най-големите причинители на смъртност и да удължите живота на хората, проповядват специалистите по биогеронтология.

Сега големият въпрос, който стои пред проекта Calico, е дали би бил реализируем. В миналото други компании като фармацевтичните Elixir и Sirtris също са се опитвали да постигнат тази цел, припомнят от Phys.org. Създадени от академичните среди и двете са се пробвали да произвеждат лекарства за хронични болести (като диабета), които директно атакуват процесите на стареeне.

От Elixir се фокусирали върху пионерните разработки на Синтия Кион, които показвали, че животът на прости организми може да се удължи значително с помощта на генетични промени. От Sirtris път заложили на съставките, които имитираt ефектите на нискокалорийните диети. И двете компании обаче срещнали проблеми от страна на щатските регулаторни органи по лекарствата, според които стареенето не е болест.

Новата инциатива на Google определено се харесва на редица ентусиасти от организации с идеална цел. Въпросните вярват, че с огромните си финансови ресурси гигантът няма да срещне пречки пред реализирането проекти, които ще удължат човешкия живот до 200, 500 или дори до 5000 години още в рамките на този век.

От проекта Calico обаче се въодушевяват и сериозни играчи като Питър Тиъл – основателя на PayPal, който вече е платил 200 хиляди долара след смъртта си да бъде замразен в института по крионика на Alcor. Освен това Тиъл е дарил още 3,5 млн. долара за проекти, търсещи лек срещу остаряването.

И така, кой иска да живее вечно?

Изследване сред на Световната асоциация по трансхуманизъм показва, че най-ентусиазирани от идеята са предимно мъжете (90%) на средна възраст между 30 и 33 години, повечето от които живеят в САЩ и Европа. Малцина от тях обаче биха приемали със сигурност лекарство, което би удължило живота им до, например, 150 години.

Сега предстои Google да определят бюджета на Calicо и новата компания да започне да работи по амбициозната си цел да ни направи безсмъртни.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...