Международен екип от физици, работещ в университета в Мичиган, е успял да създаде портативно оръдие, способно да изстрелва ултракъси заряди от античастици. В публикация в престижното списание Physical Review Letters учените описват на какво е способно и за какво може да се ползва тяхното изобретение, изстрелващо снопове от позитрони. Това съобщава PhysOrg.com
Позитроните представляват частици от антиматерия подобни на електроните, но с положителен електричен заряд. Освен в големите лаборатории, те се раждат в материята, изстреляна от черните дупки и пулсарите – небесни тела с огромна плътност на веществото.
До момента създаването на позитрони бе възможно само в много големи и скъпи ускорители на елементарни емисии. Сега то е постигнато с устройство с дължина около метър, което генерира поток от електрони, движещи се с много висока скорост.
Въпросните електрони се насочват към тънък лист от метално фолио и там се сблъскват с отделните метални атоми. Тези сблъсъци водят до отделяне на емисии от електрони и позитрони, като двата потока биват разделени един от друг с помощта на магнити.
Изследователите споделят, че всеки изстрел от антиматерия трае 30 фемтосекунди или 0.00000000000003 секунди, но в резултат от него се произвеждат квадрилиони позитрони – количества, сравними с тези от големите ускорители в ЦЕРН.
В бъдеще устройството може да се използва, за да имитира изригванията на материя от черните дупки или пулсарите и да даде отговор на редица въпроси, свързани с поведението на антиматерията в нашия свят.