Германската компания Sunfire представи първата по рода си машина, която преобразува водата в синтентично гориво. Технологията носи името „Power-to-Liquid” и е базирана на процеса, разработен през 1925 от учените Франц Фишер и Ханс Тропш, в комбинация с т.нар. „солидни оксидни електролизни клетки“ (SOECs). Този тип клетки се използват за преобразуването на електричество, добито от възобновяеми източници, в пара. От получената пара са премахва кислородът и се произвежда водород.
Следващата стъпка от процеса е превръщането на водорода във въглероден диоксид, а след това във въглероден монооксид. След това веществото се синтезира посредством процеса Фишер-Тропш, за да се получи синтентичното гориво. В същото време машината използва генерираната топлина за производство на нова пара, което прави нивото на ефективност около 70%.
Засега уредът се използва единствено за демонстрации, а капацитетът му е 1 барел гориво на ден. Създаването на машината е струвало „седемцифрена сума“, обявиха от компанията-производител. Част от парите са публични средства, предоставени от германското Министерство на образованието и науката.
Платформата ни позволява да докажем техническата осъществимост в промишлен мащаб“, заяви технологичният директор на Sunfire Кристиян Олшаузен. „Сега вече е въпрос на регулаторни фактори, които да позволят на ивеститорите да оценят продукта. Когато това се случи, ще бъде възможно стъпка по стъпка да заменим изкопаемите горива. Ако искаме да постигнем енергийна независимост в дългосрочен план, ще трябва да започнем още днес“, коментира още той, цитиран от CNET.