В ход, който би накарал алхимиците от двора на Крал Артур да позеленеят от завист, международен екип от учени успя да открия метод, която би превърнала течният цимент в течен метал.
Трансформацията превръща цимента в полупроводник което отваря пътя на материала в приложението в потребителската електроника за създаването на резистори от тънки филми, използвани при течно кристалните дисплеи, защитни покрития и дори компютърни чипове, пише phys.org.
С експеримента учените демонстрират уникален начин за създаването на материал-хибрид между метал и стъкло, който съчетава положителните качества и на двата материала. В това число влизат по-добра устойчивост на корозия от традиционните метали, по-ниска чупливост от традиционното стъкло, проводимост, ниска загуба на енергия в условия на магнитни полета, и не на последно място – леснота при обработка и формоване.
Всичко това циментът успява да направи благодарение на процес, известен като улавяне на електрони – феномен, наблюдаван до момента единствено в някои от разтворите на амоняка. Разбирането за това как циментът успява да се присъедини в този „затворен клуб“, би довело до превръщането на други материали с изолационни свойства в полупроводници.