Диамантите са познати като символ на вечната любов. Но производители на полупроводници се надяват те да послужат и като компоненти за дълготрайни микромашини, ако се докаже, че новият метод за обработка на американския Национален институт за стандарти и технологии (NIST) се окаже достатъчно добър.
Създадената от NIST технология позволява изрязването на микроскопични елементи от повърхността на диамантите. В бъдеще тя може да намери приложение в създаването на прецизни измервателни уреди и до появата на цял нов клас електронни устройства, които да намерят приложение в мобилните телефони, жироскопите и медицинските импланти.
Добре позната с направата на микрочипове, полупроводниковата индустрия днес разширява портфолиото си с направата на миниатюрни устройства с движещи се части. Конструирани с на практика същите техники, използвани при чиповете, тези "микроелектромеханични системи" (или MEMS) са с големина от едва няколко микрометра.
MEMS могат да се използват за засичането на промени в околната среда като топлина, налягане и ускорение, и така да формират основата за миниатюрни сензори и задвижващи механизми.
Тук обаче се появява опасността търкащите се части в тези механизми да се счупят и да доведат целия механизъм до колапс. Един от начините това да не се случи, е движещите се части да бъдат направени от по-здрави материали от сега използвания силиций. За тази роля диамантът се оказва много подходящ поради голямата си здравина и способността си да вибрира при много високи честоти – необходимо свойство при новата потребителска електроника.