10 технологии от "Междузвездни войни", за които мечтаем 3

23.01.2013 | 12:40
по статията работи: Георги Георгиев
Светлинните мечове, интелигентните андроиди, холограмите и съвършените механични крайници са част от чудесата, за които се чудим кога ще станат реалност
10 технологии от "Междузвездни войни", за които мечтаем

Неотдавна до Белия дом бе изпратена петиция, с която американски граждани поискаха от правителството да започне строежа на истинска Звезда на смъртта – смъртоносното оръжие от филмовата сагата „Междузвездни войни“, способно да унищожава цели светове.

Макар че бе отхвърлена от администрацията на Барак Обама като абсурдна, идеята бе прегърната от хиляди хора, които мечтаят за техническите постижения на цивилизацията, описана в лентите на Джордж Лукас.

В следващите редове ви представяме някои от технологиите, които може би повечето от тези, които са гледали филмите от поредицата, са си мечтали да притежават (освен разбира се, джедайската Сила, която всички искаме):

1. Андроидите. Да, мислещите роботи може да са опасни, те дори може да се разбунтуват срещу нас един ден и да ни унищожат. Но едва ли си представяме точно този сценарий, когато се сетим за симпатичните роботчета C-3PO и R2-D2, които неведнъж спасяват живота на главните герои в сагата. Е, в повечето случаи това е работа на R2-D2 – C-3PO е твърде непохватен за тази задача. Последният обаче също е изключително полезен със способността си да говори на 6 млн. езика и да познава до съвършенство етикета в различни извънземни култури. Несъмнено, подобни качества биха били много ценни в днешния сложен свят.117484

Снимка: Wikimedia Commons

2. Механичните крайници. След битки със злите си противници и Люк Скайуокър, и баща му Анакин (преди да се превърне в Дарт Вейдър) губят по една от ръцете си (до китката). Впоследствие тя бива заменена от съвършен механичен крайник, който не нарушава уменията и на двамата да въртят с лекота светлинните си мечове. При Дарт Вейдър нещата стоят дори още по-сериозно – противоречивият герой успява да поддържа върхова форма, макар че с тежката битка с Оби-Уан Кеноби в третата част на поредицата продължава да живее благодарение на изкуствени органи (оттам идва и култовото му хриптящо дишане).

117482Снимка: Free Digital Photos/Victor Habbick

3. Светлинните мечове. Едва ли има по-завладяваща въображението технология в Междузвездни войни от тази на джедайските светлинни мечове. Ако се замислим обаче, подобни играчки са твърде опасни за ползване у дома, дори и от отговорни хора. Без да се задълбаваме в подробности, можем да кажем, че с едно неправилно движение на меча си бихме нанесли непоправими щети на всичко около себе си – от носещи стени и мебели до домашни любимци и хора.

117490

Снимка: Wikimedia Commons

4. Влагоуловителите на планетата Тауин. С тях семейството на Люк Скайуокър успява да оцелее на пустинната планета, като черпи вода директно от въздуха. Приложена в реалния свят, подобна евтина и ефективна технология би облекчила неимоверно живота на хората, живеещи в пустинни местности, както и на тези без достъп до чиста питейна вода.

Проекти от този род вече се разработват активно в различни изследователски центрове. Един от тях, създаден от технологичния университет в Мелбърн, има за цел да улови влагата, като използва процеса на кондензация, предизвикан от разликите в температурата на влагоуловителя и околната среда.

Снимка: Courtesy of Wikimedia Commons, Veronique Debord

5. Холограмите

Макар че днес се работи активно по въпроса, то кадрите с холограмите, които малкият андроид R2-D2 е способен да излъчи, все още са непостижими за съвременната технология. За момента учени от различни институти успяват да създадат с помощта на тежки машинарии и сложни системи от камери подобни 3D изображения. Техният брой на кадри в секунда все още обаче е твърде нисък, за да можем да наречем технологията холограмна комуникация в пълния ѝ смисъл.

Джой Ито от Масачузетския технологичен институт (MIT) обаче смята, че в недалечно бъдеще ще разполагаме с технология, която предава холограмни изображения по интернет, които впоследствие ще се визуализират върху уред с размерите на R2-D2.

6. Свръхсветлинните кораби

Наистина би било страхотно, ако всеки от нас имаше кораб като "Хилядолетния сокол" на Хан Соло (героя на Харисън Форд). С него пътуването до съседните планети, подобни на Земята (а те са милиарди в Галактиката, както сочат последни проучвания) не би отнело повече време, отколкото пътуването до съседна държава или най-много - до друг континент. За съжаление законите на физиката в това отношение са железни и за да осъществим подобни пътувания, ще трябва да успеем някакси да заобиколим Айнщайн и неговата вездесъща крайна скорост на светлината.

117483

Снимка: Wikipedia

7. Антигравитационните моторни превозни средства (МПС). Във филмите Лукас летящите коли изобилстват и могат да бъдат карани от всеки тийнейджър. За момента в реалния свят ролята на „антигравитационни“ превозни средства се изпълнява от свръхскоростните влакове, движещи се на магнитна възглавница (т.нар. технология маглев). Макар че ако можехме да попитаме великия физик Ричард Файнман (който за съжаление не е между живите), той би ни обяснил, че всяка материална структура, която по някакъв начин противодейства на силата на гравитацията, може да бъде наречена антигравитацинна. В този смисъл антигравитационен е и подът, върху който стоите.

117481

Снимка: Wikipedia

8. Въглеродното замразяване в карбонит. Карбонитът е измислена субстанция, в която героят на Харисън Форд бива замразен в „Империята отвръща на удара“. В реалността подобно вещество може да помогне на мнозина с нелечими болести да бъдат замразени за неопределено време, докато в бъдещето науката не открие лек и не ги съживи за нов живот. Освен това замразяването във въглерод би намерило и далеч по-тривиални приложения като например съхраняването на крехки храни за неопределен период от време. Подобна технология би дала неоценими ползи за световната икономика и изхранването на света.

9. Бойните дроиди. Макар и леко комични, наземните двукраки дроиди от Епизод I: „Невидима заплаха“ биха били от неоценима полза за всяка армия, която не иска да рискува живота на войниците си. Днес САЩ водят много от военните си операции с помощта на автономни летящи дронове, които се управляват от разстояние, а учените от Американската национална военна агенция (Defense Advanced Research Projects Agency DARPA) работят активно върху създаването на четирикраки роботизирани наземни системи, които да пренасят тежки товари през пресечени местности.

10. Супер микроскопите. В Eпизод I на сагата разбрахме, че Силата не е трансцендентна измислица, а просто научна измислица. Тя идва от миниатюрни микроскопични организми, наречени миди-хлорини, които създават въпросната енергия. С колкото повече миди-хлорини разполагате, толкова по-големи са шансовете ви да станете велик джедай като Йода.

В първата серия от сагата джедаят Куай Гон Джин (Лиъм Нийсън) открива миди-хлорините в тялото на младия Анакин Скайуокър с помощта на портативен микроскоп, притежаващ увеличителната мощ на гиганските съвременни електронни микроскопи – една впечатляваща технология, която би намерила безброй приложения в реалността.

117486Снимка:Free Digital Photos/renjith krishnan


Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
4.50/4
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....