Снимка: Wikimedia Commons
7. Джон Уолкър - кибрита
Химикът Джон Уолкър не изобретява огъня, но открива начин да го направи малко по-удобен за създаване. По време на експериментите си Уолкър открива паста, която избухва в пламъци, когато бъде потъркана в груба повърхност. Така през 1824 г. той започва да продава кибритени клечки, но прави грешката да не патентова откритието си. От това се възползва сър Исак Холдън, който обира славата и парите за кибрита.
Снимка: Wikimedia Commons
8. Мери Фелпс Джейкъб — модерния сутиен
Вярвайки, че корсетите са минали, Мери Фелпс Джейкъб разработва по-удобно и не толкова ограничаващо дамско бельо. Така през 1914 г. се ражда модерният сутиен, който освен всичко друго отговаря на модата на женските дрехи от онзи период. Скоро след като патентова изобретението си обаче Джейкъгб се уморява от бизнеса и решава да го продаде на компанията за корсети на Warner Brothers за 1500 долара. През следващите 30 години Warner печелят близо 30 млн. долара от продажбата на сутиени.
Снимка: Wikimedia Commons
9. Д-р Чарлз Дрю – съвременните кръвни банки
Д-р Чарлз Дрю – лекар и медицински изследовател, изобретява иновативен начин за съхраняване и обработката на кръвната плазма, използвана при кръвопреливане. Неговите открития довели до създаването на съвременните кръвни банки, които революционизирали модерната медицина.
Снимка: Thinkstock/Getty
10. Томас Миджли Дж. — Бензинът с олово
Макар че приживе е награден с медала „Пристли“ за проявен „гений при създаването на полезно изобретение“ днес постиженията на Томас Миджли - бензинът с олово и хлорфлуорвъглеводородите, са признати като основни причинители на глобалното затопляне.
По времето на Миджли обаче и двете изобретения спомогнали за по-добрата работа на двигателите и за популяризирането на хладилната техника.
Снимка: Wikimedia Commons
11. Томас Адамс — дъвката
Учителите от началните училища по целия свят трябва да „благодарят“ на Томас Адамс за това че им се налага постоянно да мъмрят учениците, дъвчещи дъвка в час. Преди да изобрети съвременната дъвка Адамс първо се пробвал да използва основната ѝ съставка – дървесният сок чикле, за направата на водоустойчиви ботуши, гуми за велосипеди, маски и играчки.
Снимка: Wikimedia Commons
12. Стефани Куолек – кевларът
Една от най-известните жени изобретели Стефани Куолек е отговорна за създаването на кевлара през 1965 г. – синтетична тъкан, използвана в бронежилетките. Опити сочат, че кевларът е близо пет пъти по-здрав от стоманата и е изиграл важна роля в опазването на живота на войниците, полицаите и дори на атлетите, занимаващи се с опасни спортове. Освен за защита, кевларът се използва в комуникациите, създаването на здрави ски, парашути, и лодки, както и в строителството.
Снимка: Wikimedia Commons
13. Пиер Лорирард - смокингът
Джентълмени, следващия път когато извадите смокинга си, можете да благодарите (или проклетисвате) на Пиер Лорирард. Въпросният бил богат тютюнев магнат от 19-и век, който живеел в Tuxedo Park – област на северозапад от Ню Йорк. През октомври 1886 г. синът му Гризуолд се появил ново черно сако без опашка по време на първия благотворителен бал на компанията. Оттам започва световното шествие на смокинга (на английски tuxedo), който се превръща официален стандарт в мъжкото облекло през идващите десетилетия.