Винаги закъснявате? Това ще съсипе вашия бизнес

09.02.2013
по статията работи: Теодора Пенева
Този вреден навик не носи нищо друго, освен загуби. Крайно време е да го изкорените
Винаги закъснявате? Това ще съсипе вашия бизнес

Един от най-отчетливите навици на съвременното мултиобщество е честото закъсняване. То, разбира се, е обусловено и пряко зависимо от непрекъснатото бързане и ежедневието "под пара".

Непрекъснатият кръговрат представлява всекидневна борба с ангажиментите, която завършва с това, че в края на 24-часовия цикъл често се чувстваме изморени и претоварени, необходим ни е повече сън, а имаме време за по-малко, затова на сутринта чуваме алармата на часовника като далечен, но напорист тътен и едвам събираме сили и концентрация, за да натиснем бутона "Stop". За да станем по-късно от предвиденото, готови да закъснеем за поредната си първа среща за деня.

Всичко това поражда една проста и логична зависимост – броят на дневните ни закъснения е правопропорционален на броя планирани срещи. С други думи, колкото повече ангажименти имаме, толкова повече закъсняваме.

Какво казват експертите за всичко това? Оправдания и пак оправдания, е техният отговор. Наскоро главният изпълнителен директор на интернет гиганта Yahoo Мариса Майер заяви пред електронното издание "Бизнес инсайдър", че дължи навика си да закъснява на предишния си работодател – световната търсачка Google. Туткането на един човек обаче не показва нищо друго, освен неговото неуважение към хората, които го чакат, коментира в статия за сайта за бизнес и предприемачество Inc.com Ванеса Мерит Норнбърг. Самата тя е основател на Metal Mafia – бижутерийна компания, която снабдява повече от 5 000 специализирани магазина и търговски вериги в 23 държави.

"Въвела съм стриктна политика за закъсняването, за да се уверя, че на нито един колега, клиент или доставчик няма никога да му се наложи да чака", обяснява Ванеса. И добавя: "Не само защото смятам управлението на времето за нещо важно, а и защото хората, които игнорират времевите ограничения, носят загуба за моя бизнес".

Изводът? Ако вие и вашият екип също изпитвате трудности в това да спазите дадени срокове, това ще доведе до загуби. По-точно, до три основни типа загуби, които ще съсипят бизнеса ви.

Когато закъснявате, вие...

... губите пари

Служителите в компанията на Ванеса Норнбърг започват работния си ден точно в 9:00 часа. За нея това означава, че в този час те вече са си изпили кафето, сложили са си палтата по закачалките и умовете им са концентрирани в работния процес.

Последиците от едно евентуално закъснение най-ярко могат да бъдат проследени, когато става дума за дейност, изискваща директен контакт с клиентите. Експертът описва ситуацията по следния начин: "Ако Джим се забави с 5 минути, защото е спрял да си вземе капучино по пътя, впоследствие той ще закъснее с 5 минути за срещата си със Сали, съответно 5 минути от времето на Сали ще бъде пропиляно и накрая ще бъдат загубени 5 минути, които могат да бъдат използвани за обслужване на клиенти".

В крайна сметка служителите на една фирма трябва да могат да сътрудничат с колегите си по всяко едно време. В противен случай това води до понижаване на производителността и до загуба на пари.

... накърнявате имиджа си

Още един извод, до който и сами можете лесно да стигнете – никой не обича да чака. В личен план, ако обещаете да се обадите на някого най-късно във вторник, а не го потърсите нито в сряда, нито в четвъртък, със сигурност контактите ви в някаква степен ще охладнеят. В професионален, ако същото нещо се случи с клиент или сътрудник, той просто ще загуби желание да работи с вас. Или просто ще реши, че не сте човек, на когото може твърдо да се разчита. Което, проследявайки дългата верига от причини и следствия, отново води до... загуба на пари.

... понижавате ефективността си

Голяма част от неуспехите ни се дължат на липса на добра организация. Която е свързана с неспособността да спазваме срокове при изпълнението на задачи.

Много често това идва, защото нямаме реална представа за това колко време ни отнема даден ангажимент. Съответно, даваме срокове, които не сме способни да изпълним (онази част от всички времеви прагове, която зависи от нас).

Трупането на стари, "висящи" задачи пречи на свършването на нови и създава голямо напрежение, което се отразява на креативността ни. Липсата на ритъм от своя страна несъмнено означава понижена ефективност.

А какво носи ниската ефективност? Да, познахте – загуба на пари.

Вероятно неспособността ви да вършите нещата навреме е навик, който ви мъчи от години. Съветът на бизнес експертите е да спрете да си намирате оправдания и просто да го изкорените.

Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...