Езикът на тялото: Как да бъдем уверени

10.11.2012
по статията работи: Елица Елефтерова
Умът моделира невербалната комуникация на тялото ни, но понякога уравнението може да се обърне, отбелязва психологът Ейми Къди
Езикът на тялото: Как да бъдем уверени
Снимка: Thinkstock/Guliver

Отворените, пространствено разгърнати пози отразяват и сигнализират за мощ. Подобни пози се заемат от лица, които вече се чувстват силни. Безсилните хора правят точно обратното - свиват се и се опитват да изглеждат дори по-малки.

Когато става дума за власт, умът моделира позата на тялото. Това е констатация, подкрепена от обширни научни изследвания. За повечето от нас, този факт не е толкова изненадващ, коментира в обзорна статия “Си Ен Ен”.

Но какво е изненадващото, когато става дума за властта, при запитването дали тялото моделира ума? Социалните психолози Дана Карни от университета Бъркли и Ейми Къди* от Харвардския университет са провели изследвания, които показват, че заемането на пози, характерни за властните хора, кара хората да се чувстват по-силни.

След като останали само за две минути седнали или прави сами в стая, в поза, характерна за по-властните личности, участниците в експеримента са започнали да наподобяват емоционално, познавателно, поведенчески и дори физиологично властните хора.

Според двете изследователки по-властните хора са по-склонни да поемат рискове, защитават идеите си с повече увереност и ентусиазъм, показват по-добри резултати в трудни ситуации и имат значително повече тестостерон - хормон, свързан с увереността. В същото време пък имат по-малко кортизол - хормон, свързан със стреса. С други думи - двете минути седене в поза на властен човек оптимизират мозъка да функционира по-добре в състояние на сериозни предизвикателства.

"Когато започнах тези научни изследвания, не целях да превърна Гордън Геко (властният и самоуверен финансист от филма “Уол стрийт” от 1987 г. и продължението му “Уол стрийт. Парите никога не спят” от 2010 г., в образа на който се превъплъщава актьорът Майкъл Дъглас - бел.ред.) в Гордън Геко на стероиди. Но разбрах как това става. Като се има предвид, че съм преподавател в забележително и конкурентно бизнес училище, че използвам термини като "власт" и "позиране", някои хора може би си мислят, че не съм свита", изтъква Къди.

Тя уточнява, че целта ѝ е вдъхновена от борбата на студентите да се включат в дискусиите в клас и отчасти - от чувството на безсилие, с което се е сблъсквала по-рано през собствения ѝ живот. Изследването е било насочено към откриването на научно обосновани начини за подпомагане на сравнително безсилните хора чрез здравите психологически ползи, на които уверените хората се радват.

Къди е поставила за своя цел окуражаването на хората, страдащи от това, което психолозите наричат ​​"синдром на измамника" - звучащият безмилостен глас в главата, който казва: "Не заслужавам да бъда тук. Не заслужавам да бъда тук!", който силно демотивира.

"Исках да предоставя на хората инструменти, с които биха могли да си помогнат да се чувстват по-силни и по-уверени, по-малко страхливи и стресирани, и с които по-добре да изразяват потенциала си в стресови ситуации като интервюта за нова работа или изнасяне на публични речи", обяснява преподавателката.

При предстояща стресова ситуация - дебат, конференция, или нещо друго, Къди препоръчва неуверените в себе си да заемат поза, характерна за лидерите. Най-популярната е седежът с разтворени крака и ръце, които са подпряни на ханша, или пък опънати напред крака и ръце, кръстосани върху раменете. Подобна е и позата, която наподобява "V" (като victory - победа - бел прев.) При нея човекът е изправен, с високо вдигнати ръце, които са разтворени като при протягане.

Ключова е и класическата американска поза с опънати напред крака, подпрени на масата или бюрото.

Кой има полза от това и как хората могат да използват тези техники по конструктивен начин?

"След презентацията ми в конференцията TEDTalk** получих съобщения от хиляди хора от целия свят, които описват как успешно използват методите, за да преодолеят предизвикателствата", отбелязва доволно Къди. "Трябва да призная, че никога не съм си представяла, че може да има толкова различни начини и ситуации, в които да се използват тези техники".

*Ейми Къди е доцент в Harvard Business School. Тя е носител на наградите Alexander Early Career Award от Обществото за психологическо изследване на социалните въпроси през 2008 г. и Rising Star Award от Асоциацията за Psychological Science през 2011 г. Къди говори и по време на **TED Global 2012, която се проведе в Единбург през месец юни. TED е световна поредица от конференции, собственост на частна фондация с нестопанска цел, създадена, за да популяризира "идеи, ценни за разпространяване".

Статията е публикувана в сайта на телевизия "Си Ен Ен" с оригинално заглавие "Act powerful, be powerful".

Редактор: Александър Димитров (a.dimitrov@econ.bg)

Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
4.88/7
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...