Какво НЕ трябва да казва един шеф на своите служители

03.12.2012
по статията работи: Евгени Бърдаров
За да не попаднете в дългата листа „шефове гадняри“, трябва да знаете как да се държите с подчинените си
Какво НЕ трябва да казва един шеф на своите служители
Снимка: Sxc.hu

Всички знаят, че успешната работа на един екип се дължи на добрата работна среда. За да се получи такава обаче, не се изискват усилия само от работниците, но и от техните ръководители. Това, което един шеф казва на своите служители, по никакъв начин не трябва да подронва авторитета им и да понижава тяхното самочувствие. Дори напротив – шефовете винаги трябва да се грижат за подчинените си и да бъдат пример за добро поведение.

Колегите ни от сайта jenite.bg показват някои действителни истории, в които добрите шефове не трябва да участват. По-долу представените реплики са истински и мениджърите трябва да избягват подобно непрофесионално държание.

"Аз ти плащам заплатата, затова трябва да правиш каквото ти казвам”
Това изказване е диктаторско. Заплахите никога не вършат добра работа. Мощта, че управлявате, се демонстрира, когато окуражавате, учите, вдъхновявате. Добрите лидерите никога не трябват да заплашват.

"Наистина си късметлия, след като получаваш този бонус. В повечето компании и това не правят”
Това е надменно изказване. То никога не се връзва с образа на добрия шеф. Като управители на компания винаги трябва да сте доволни от постигнатите резултати на служителите си, а не да се държите така, сякаш трябва да са благодарни на вашето признание.

"Трябва да останеш на работа при нас, защото никога няма да те дискриминираме заради това, че си жена” 
Има ли смисъл да коментираме тази реплика? Дискриминацията е незаконна, но е неморално да твърдите, че никога няма да се повлияете от пола, религията или политическите убеждения на служителите си. Това не трябва дори да ви минава през ума. Всички са равни и дори малък намек, че няма да се повлияте от различността, напомня за дискриминация.

"Вършиш ужасна работа!" или "Ти си глупав, най-безполезният служител тук!”
Ако един работник прави едни и същи грешки постоянно, това може би означава, че вие не сте обяснили задачата както трябва. В такъв случай, преди да се нахвърлите върху подчинения, се замислете дали грешката не е у вас. Дори и вината да е негова, подобно изказване е немислимо. Има подходи, с които да изразите мнение, без да обиждате и да принизявате личността. Не крещете, не подронвайте авторитет, не унижавайте. Непростимо е!

"Не искам да слушам оплакванията ти” 
Като шеф винаги трябва да търсите обратната връзка с подчинените си. Дори и тя да е негативна. Ако един служител е недоволен от условията, той има правото да споделя, а вие имате задължението да го изслушате, независимо от обстоятелствата. Лоялността и моралът са сред първите изисквания към добрия мениджър.

"Винаги сме го правили така. И днес няма да е различно”
Живеем в свят на иновации, в който всичко се променя за секунди. Когато спирате този процес, фирмата ви ще претърпява несполуки дотогава, докато не изчезне съвсем от пазара. Задачата на шефа е да окуражава, както вече казахме, а не да поставя в рамка, от която е немислимо да се излезе.

"В петък вечер бях тук до 12 през нощта, събота също бях на работа. А ти къде беше?”
Ако служителите ви са подписали договор за работа при вас, това не означава, че трябва да са на ваше разположение 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата. Това, че някой не работи по седем дни в седмицата, не означава, че не е добър в работата си. На него със сигурност не му е приятно да го съдите за това, че е изморен и има нужда от почивка през уикенда.

Оцени статията:
5.00/6
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...