Как да бъдем визионери като Стив Джобс

03.05.2012
по статията работи: Петя Бързилска
Всеки може да се научи да измисля гениални идеи, стига да следва няколко прости съвета
Как да бъдем визионери като Стив Джобс

Всеки може поне веднъж да достигне до добра идея. Визионерите обаче го правят постоянно и измислят множество "големи" идеи. Електронното идание „Бизнес инсайдър“ разкрива тайната, която може да ни научи как да бъдем визионери.

Хората изглежда мислят, че иновативността в специална дарба. Тези, които я притежават, са родени с нея. Това обаче не е вярно. Иновативността е умение, което можеш да научиш, тренираш и овладееш“, смята консултантът в областта на новаторството Фил Маккинли, който е бил и главен технологичен директор на звеното за разработка на персонални компютри към технологичния гигант Hewlett-Packard (HP). Маккинли е работил за компанията в продължение на 9 години, като през това време е спомогнал за възхода на HP. В началото на този период компанията е била на загуба от 1,5 млрд. долара, а в края стига до печалба от 2 млрд. долара, след което заема първото място сред производителите на персонални компютри. Маккинли освен това създава Служба по иновациите, която намира и финансира идеите на служителите на HP. Благодарение на учреденото звено, хората в компанията с новаторски идеи предпочитат вместо да напускат и отварят свои стартиращи фирми, да останат в HP. През 2011 г. Фил Маккинли напуска технологичния гигант.

Предлагаме на вашето внимание няколко съвета на специалиста по новаторство, които могат да ви научат да измисляте идеи, например като изключителния съосновател на технологичния гигант Apple - покойния Стив Джобс:

  1. Променете рутината – погледнете на нещата по нов начин. Може да смените маршрута, по който стигате до работа, да пробвате градския транспорт или да отидете с колело. Обядвайте с различни хора. Излизайте с представители на различни социални кръгове.

    Излезте от зоната си на комфорт“, съветва Маккинли. „Новаторството гледа на нещата по нов начин. Ако говорите с едни и същи хора или прекарвате времето си в едни и същи заведения, то няма да видите нищо ново“, смята той.

  2. Правете всекидневен „брейнсторминг“ (мозъчна атака) за каквото и да е. В края ще започнете да прилагате този метод на обмисляне на нещата и в работата. Започнете обаче първо с това, което виждате през прозореца или по пътя за работа. Изберете някакъв въпрос и започнете да записвате идеите си. Например „Как бих могъл да подобря поддържането на тревните площи?“ или „Какви други продукти биха купували хората в кафенетата?“. Не спирайте, докато не изброите 50 идеи. Не се отказвайте, независимо колко налудничеви или глупави са те. Запишете ги.

    Първата една трета от изброените идеи ще бъдат очевидни, втората – интересни. Последната една трета от идеите обаче са наистина трудни и точно там са скрити „диамантите“, смята специалистът по новаторство.

  3. Не се спирайте на първия отговор на който и да е въорос. Например – колко е половината на 13? 6,5?

    В един от организираните от Маккинли семинари участниците стигат до 43 верни отгора на този въпрос. Ако говорим за тесте карти – правилният отговор е 5 (средната карта за всяка боя). В римски цифри 13 се пише – XIII, тогава отговорите са два – XI (11) и II (2). Ако искате да бъдете креативни, не спирайте след първия очевиден отговор.

  4. Сложете определен фокус на брейнсторминга. След като веднъж сте се научили да мислите креативно, започнете да стеснявате фокуса на брейнсторминга около целеви въпрос, свързан с бизнеса или кариерата ви.

  5. Забелязвайте допусканията и предположенията. Това е сложно, защото подобно нещо е трудно да се забележи. Това са правила, които ние дори не знаем, че следваме. Маккинли казва, че не е било лесно за звеното за производство на персонални компютри на HP да преодолее предположението, че има само два големи периода, през които се купуват компютри – през есента и в края на година по празниците. Те успяват да утвърдят трети „сезон“, когато се търсят устройствата, - през лятото, който наричат „Dads and Grads“ ( „Дадс енд Градс“ - от Деня на бащата и завършване на училище).

    За да откриете допусканията, задайте си въпросите: Защо не мога да осъществя тази идея? Как разбирам, че причината е все още правилна? Как ще изглеждат нещата, ако се окаже, че не е правилна?

  6. Степенувайте идеите си, за да откриете тази, която си струва да се изпълни. Помолете всички от вашия екип да ви помогнат в това. Добрите идеи ще станат очевидни, смята Маккинли.

  7. Никога не позволявайте на недостига на ресурси да ви спре. Липсата на пари, време или хора всъщност не е лошо нещо. „Недостигът на ресурси“ ще ви принуди да мислите още по-креативно. Ако се сдобиете с всичко необходимо, то това ще ви накара да работите по същия начин, с който сте свикнали.

  8. Игнорирайте съмнението в собствените си сили. Добрите идеи са трудна работа. Първият ви опит, и дори следващите десет, няма да са перфектни. Ако позволите това да ви спре, то тогава съмненията винаги ще ви спират.

  9. Внимавайте с опонентите си във фирмата – в определен етап те трябва да бъдат убедени във вашата идея, за да получите съгласието им за реализирането й.

 

 



Оцени статията:
5.00/4
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...