Как да бъдем хладнокръвни, когато сме под напрежение

05.07.2012
по статията работи: Теодора Пенева
Ние не се раждаме смели, а се научаваме да бъдем такива, смятат експертите от Inc.com
Как да бъдем хладнокръвни, когато сме под напрежение
Снимка: Thinkstock/Guliver

Защо някои хора се справят по-добре под напрежение от други?

Ето един пример – предстои ви да направите важна презентация пред шефовете си и пред голяма аудитория. На втория слайд обаче лаптопът ви просто се изключва. Как реагирате вие?

Едва ли ще ви изненада, че най-често срещаната реакция е паническо вцепеняване и „загубване на ума и дума“ - стоите, неспособни да кажете каквото и да било, а погледът ви обхожда всички вперени във вас очи и усещате, че започвате да се потите.

Всичко това се дължи на внезапния прилив на паника и на начина, по който той влияе на съзнанието ви, смятат експерти. Напрежението повишава вниманието ви към значението и потенциалните резултати от това, което сте подготвили или ви предстои. Мисълта, че нищо няма да се нареди по план, блокира потока на мисли и пречи дори на най-елементарните и добре заучени реакции и действия.

Все пак има хора, които с лекота овладяват ситуации като тази. И макар да изглежда така, сякаш те са хладнокръвни по природа, истината е, че умението на човек да се справя добре под напрежение не е генетично заложено, а се придобива.

По тази причина експертите от сайта за бизнес и предприемачество Inc.com ни предлагат няколко прости стъпки, с помощта на които да превърнем познатото "О, Господи, защо всичко това се случва точно на мен?!" в "Е, лош късмет. Няма нищо, знам какво да направя", когато нещата се объркат.

Упражнете основното

Ако ви предстои презентация или среща с важен клиент, преговорете няколко пъти основните линии на това, което трябва да представите или кажете. Уверете се, че ги знаете много добре и можете да говорите „на автопилот“. Така ще избегнете моменти като „Добре, какво следваше сега?“.

След това помислете за най-вероятните въпроси, които човекът отсреща би могъл да ви зададе. Например, клиентът може да поиска да му обясните отново за някоя от услугите, които предлагате, или пък да го направите по друг начин. За повечето хора най-добрите представяния са двустранни и разчупени – въпреки че знаете всичко много добре, вашето не трябва да прилича на заучен текст, а по-скоро на неформален разговор.

Отново преговорете всичко

Разбийте подготовката си за важното събитие на поетапни стъпки – на първи, втори, трети и т.н. важен момент. След това ги преговорете. За да ги овладеете добре, ги упражнете в обратен ред или разбъркано.

Така не само ще се подготвите перфектно за това, което ви предстои, но и ще се застраховате, в случай, че този срещу вас поиска да прескочите някои подробности и да преминете към нещо по-важно за него. Ако става дума за клиент, няма да го спечелите, като му кажете: „Да, и дотам ще стигнем, но по-късно“.

Подгответе се по пътя на "Ами, ако..?"

След като сме сигурни, че подготовката ни е безупречна и сме уверени в представянето си, е добре да помислим какво би ни накарало да замръзнем. Какво ще стане, ако софтуерът ви блокира? Или ако клиентът ви закъснее и вместо 30 минути, разполагате с 10, за да го спечелите? Ами ако ви зададе въпроси извън вашата компетенция? Вие трябва да сте готови да посрещнете всяко едно от тези предизвикателства или иначе казано, да имате „план Б“ за всичко.

Оставете на въображението си да ви подготви добре. Представете си дори ситуации, в които трудно бихте могли да попаднете. Това ще ви даде възможност да мислите гъвкаво и да успеете на място да намерите решение дори на проблем, за който не сте се сетили.

Визуализирайте си всичко

Този метод е много популярен сред спортистите. За да накарат тялото си да направи, каквото се иска от него, те си представят по какъв начин трябва да изглежда действието отстрани.

Вие също можете да се възползвате от тази утвърдена практика.

Няма нужда сами да повреждате лаптопа си или да спирате презентацията си, но можете да визуализирате самата ситуация. "Разиграйте" сценка в главата си, която би се състояла, ако нещо не се развие по план. Така по-лесно ще видите силните и слабите страни на евентуалния си „план Б“.

В случай, че ви се наложи на практика да приложите сценката, доброто планиране ще ви даде самоувереността да действате хладнокръвно.

Подгответе си готови отговори

Бързите отговори също са въпрос на тренировки. Това е и причината полицаите и адвокатите да са толкова безмилостни при разпит. Те просто имат готови отговори в главата си, които са заучени толкова добре, колкото и рутинните битови задачи като миенето на зъби.

От Inc.com ви предлагат да си създадете своеобразна картотека от бързи отговори в главата си. За целта се върнете на "Какво, ако.." етапа и помислете какво бихте казали в различни ситуации. После "прибирайте" всеки отговор в новата си картотека, за да ви е "под ръка", когато ви се наложи да го използвате.

Учете се от моментите, когато се измъквате на късмет

Често се случва на косъм да избегнем гаф, който може да провали всичко, за което сме се подготвяли. Ако и вие имате такива моменти, се учете от тях. В случай, че се измъкнете на косъм от провала, помислете какво е трябвало да направите, за да не се стига изобщо до такъв риск и се подсигурете за следващия път.

Тези късметлийски ситуации са като подаръци – учат ни безболезнено.

Прилагайте съветите навсякъде

Щом веднъж сте усвоили стъпките към съвършената хладнокръвност, се научете да ги прилагате в ситуации от най-различен характер. Ако можете да действате под напрежение, това ще ви бъде от полза както в професионалния, така и в личния живот.

Няма значение дали става дума за привличане на инвеститори, за обучаване на служители, за спортуване или за изграждане на отношения – новото ви умение ще ви помогне за всяко начинание.

Оцени статията:
4.00/5
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 15.11   1315 г. – В борбата си за независимост войските на новосъздадената Швейцарска конфедерация побеждават австрийската армия в битката при Моргартен. 1533 г. – В...