Как да поискаме повишение с жестовете на тялото си

24.05.2013
по статията работи: Теодора Пенева
Овладейте силата на невербалното общуване и я използвайте в своя полза
Как да поискаме повишение с жестовете на тялото си

Отдавна не е тайна огромното значение на невербалната комуникация. Тя придобива още по-голямо значение, когато я приложим към специфичния етикет на бизнес средата, тъй като до голяма степен за него се следи на подсъзнателно ниво.

Невербалните жестове обаче са още по-категорични, когато засягат не само лицето, а и цялото ви тяло. До такъв извод са стигнали наскоро учените от университета Принстън, ни разказва сайтът Jenite.bg. Ето защо, начинът, по който стоим и/или се движим, играе огромна роля за резултата от важни професионални срещи.

Затова, когато се подготвяте да поискате повишение от шефовете си, наблегнете на тази нетрадиционна подготовка. Вземете това, което искате, само с помощта на тялото си. Вижте няколко съвета за това как да го направите:

"Копирайте" жестовете на човека срещу вас

Тук на помощ идва така нареченият "хамелеонов ефект", свързан със способността на хората да се приспособяват към средата и етиката, както и към цялостното поведение на околните. И макар обикновено това да става, без да го осъзнаваме, ако се научим да го владеем, може да ни донесе много ползи.

За да спечелите вниманието и одобрението на шефа си, използвайте идентични на неговите жестове. Когато той подсъзнателно ги разпознае, ще е по-благосклонен към идеите ви.

Все пак "копирайте" с мярка

За да не преминете от едната крайност в другата или от притеснената скованост до откровения огледален подход, все пак внимавайте кои жестове копирате.

Участниците в социален експеримент на учени от Калифорнийския университет в Сан Диего са показали интересни резултати. Предмет на изследването е било невербалното общуване между шеф и кандидат по време на интервю - и по-точно, "приятелските" и "неприятелските" жестове.

Оказало се, че всеки елемент, който е в разрез с приетите норми на етикета и добрия маниер, дразни събеседника. Такива жестове са неприемливи за него, дори самият той да ги използва.

Деловото ръкостискане

Известно е, че много мениджъри изграждат първото впечатление за служителите си (или потенциалните такива) от първото ръкостискане между двамата. Учените от Университета в Алабама обаче са стигнали до там да формулират конкретно правило на успешното здрависване.

Оказва се, че хората, които стискат ръката на човека срещу себе си по-силно, се възприемат като екстровертни и емоционално изразителни, което пък се счита за положително качество. Още по-добре се приема, когато е налице при жени.

Останалите три съвета, както и резултатите на още интересни изследвания, вижте в оригиналната статия на Jenite.bg.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 07.01   1558 г. – Франция завладява Кале, последното владение на Англия в континентална Европа. 1566 г. – Започва понтификатът на папа Пий V. 1598 г. – Борис...