Как да поискаме увеличение на заплатата си

26.07.2012
по статията работи: Елица Елефтерова
Подготовката за разговор по този въпрос с вашия шеф включва предварително проучване, обмисляне, описване на постижения и начертаване на стратегия
Как да поискаме увеличение на заплатата си
Снимка: Thinkstock/Guliver

След седмици, месеци или (не дай боже) години упорит труд, най-накрая осъзнавате, че заслужавате повишение на заплатата. Може би искате да се изнесете и да започнете живота си самостоятелно, отделно от родителите си, преди да станете на 30 години. Или може би просто искате признание за работата, която сте свършили за компанията. В тази статия няма да се занимаваме с мотивацията ви, а с това как да направите така, че да получите повишение.

От вас зависи да направите първата крачка. Без значение колко сте добри във воденето на тежки преговори, когато става въпрос за искане за повишение, трябва да знаете, че това определено е изкуство.  

Преди да поискате повишение на заплатата, разбира се трябва да имате заслуги, а да имате заслуги осначава наистина да заслужавате повишението и да знаете, че е така.

Бъдете сигурни, че го заслужавате

Преди да предприемете първата стъпка, трябва да отхвърлите всяко съмнение, че наистина заслужавате това, което искате. Служителите често пъти приемат някакво незначително повишение от примерно 2% годишно, само защото се страхуват да се застъпят за себе си. Не трябва да сте от тези хора. Ако знаете, че заслужавате по-сериозно повишение на заплатата, отстоявайте го. Най-лошото нещо, което може да се случи, е, шефът ви да ви откаже.

Направете списък на това, което сте свършили

Прекалената увереност може да се окаже “нож с две остриета”. Само защото си мислите, че сте най-добрият в офиса, това не означава, че колегите ви са на същото мнение, да не говорим за началника ви. Преди да поискате повишение на заплатата, се уверете, че наистина имате обективни факти, които да посочите.  

Замислете се за постиженията си през последните месеци, напишете ги на хартия, прочетете ги и помислете върху тях. Ако нещата, които са във ваша полза (т.е. с тях вие сте допринесли за фирмата), са повече от тези, които по-скоро биха ви дискредитирали, то тогава спокойно и уверено можете да поискате повишение на заплатата си. Като доказателство винаги можете да се възползвате от списъка си, който е като CV на ефективността ви във фирмата.

Подгответе стратегията си

Създаването на стратегия е въпрос на проучване и подготовка. Първо, трябва да сте наясно колко взимат хората от бранша, в който работите. Също така трябва да разберете и какви възражения може да има шефът ви евентуално. Освен това трябва да сте наясно и докъде можете да се справите със слодкодумието си, без да се налага да отстъпвате твърде много от позицията си.

Запознайте се със стандартното заплащане за индустрията, в която работите

Не е оправдано да очаквате някакво повишение на заплатата, без да сте наясно какви са парите, които взимат хората от бранша с вашия опит и вашата позиция. Това е важно, тъй като ще ви даде допълнителна увереност по време на разговора с шефа ви. За да сте наясно какви са средните суми, които колегите ви в бранша взимат, можете да се доверите на HR компании, които предлагата такава услуга, или самите вие да проучите колегите си от другите компании.

Разберете какво точно искате

Обмислете и другите възможности, които съществуват освен еднократното повишение на заплатата. Това би ви помогнало, когато се договаряте с шефа си, за да направите правилна преценка. Опцията за увеличение на заплащането не се ограничава само до пари. Бонусите също са добър вариант, стига да има ясна система, по която да ги получавате. Друга опция е да поискате повече свободно време, обучение, мобилен телефон или лаптоп, грижи за децата или да разполагате с по-гъвкаво работно време.

Подгответе се за възраженията на шефа си

Ако шефът ви твърди, че компанията не разполага с пари в момента, попитайте го кога може да получите повишението на заплатата си, на което сте се надявали. В много случаи ръководителите на компании още по време на интервюто за работа казват суми и бонусни системи, с които да ви привлекат. Може би тук е моментът, когато това трябва да им се припомни.

В случай че с работата си сте спестили време и пари на компанията, за която работите, или сте търговец, който ѝ е осигурил сериозен паричен поток, то може да поискате част от печалбата. Ако и това не стане, тогава можете да поискате план за работа, чието изпълнение да ви гарантира увеличение на заплатата. Ако имате възможност, разгледайте този план и не бързайте с отговора. По-добре говорете отново на следващия ден.

Има ситуации, когато отговорът на прекия ви началник е “Не” и независимо от стратегиите и добрите ви намерения, опции за разговор няма. В такъв случай обяснете на ръководителя си, че ще проведете разговора на по-високо ниво в йерархията на фирмата и го направете. Ако и в този случай останете със старата си заплата, то очевидно възможност за растеж в тази фирма няма и е време да се огледате за други възможности.

Кога да действате

Избирането на точен момент, в който да поискате увеличение на заплатата си, е от съществено значение. Често служителите са изправени пред дилемата дали да изчакат годишния преглед на ефективността си или да поискат повишението веднага. Друга опция е повишението да се поиска в момент, когато ви натоварят с повече задължения. Ако забележите, че има рязко разминаване между отговорностите ви и важността на решенията, които се изискват от вас, и заплащането, което получавате, също имате основание да поискате увеличение на запалтата.

Проучете стила на шефа си

Ако познавате личността на шефа си, както и стила му на управление, ще ви бъде по-лесно да прецените кога и как да действате. Дали той има склонност да взима прибързани решения, да реагира бурно или напротив - предпочита да води дълги разговори и да преценява по-бавно ситуацията? Отговорите на тези въпроси може да бъдат съществени за стратегията ви по отношение на това кога и най-вече как да говорите с него за повишението на заплатата ви.

Избягвайте глупавите грешки

Не казвайте защо имате нужда от пари. Не споделяйте, че искате да си купите нова къща, да изплатите заем или да пътувате в чужбина. Ако го направите, рискувате шефът ви да си помисли, че хленчите.

Когато водите разговора, не бъдете неразумни в изказванията си, не се показвайте като незрели личности или непрофесионалисти. Шефът ви ще ви отреже веднага.

Не споменавайте, че искате да получавате по-висока заплата от тази на конкретен ваш колега. Това е глупаво по много причини. На първо място, показва, че на вас не може да се има доверие, защото разпространявате конфиденциална информация, каквато е тази за възнагражденията на хората във фирмата. Второ, такъв ход демонстрира вашата надменност - качество, което няма да ви помогне за повишението.

Не заплашвайте, че ще напуснете, ако не получите желаното от вас повишение на заплатата, защото е почти сигурно, че шефът ви веднага ще ви пожелае успех на новото работно място.  

Отидете и поискайте повишение на заплатата си

След като сте приключили с предварителната си подготовка, отидете и поискайте повишение на заплатата. Но не забравяйте:

  • Бъдете прилично и спретнато облечени.
  • Бъдете подготвени, в случай че разговорът не тръгне според предварителните ви планове. Ако сте подготвени добре, ще имате отговор на всяко възражение. Ако можете да направлявате разговора, започнете причините, поради които смятате, че заслужавате повишение на заплатата.
  • Дайте на шефа си копие от документа, в който се описали постиженията си, подчертайте нещата, които сте свършили, без излишно да обяснявате всеки детайл.
  • Оставете шефа ви да прецени сумата, която фирмата би могла да ви предложи. Все пак съществува опцията да ви предложат повече от това, което сте очаквали. Ако това не стане, можете да повдигнете въпроса със заплащането в бранша, в който работите и отново - не се сравнявайте с колегите си.
  • Бъдете умерени. Поискайте повече, отколкото наистина искате, но не твърде много. Обсъждайте суми, които са с няколко процента по-големи от тази, която очаквате да получите като увеличение... пък да видим какво ще се случи.

Тази статия ви хареса? Станете фен на страницата на Еcon.bg във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
5.00/5
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...