Как да станем милиардери

13.03.2012
по статията работи: Александър Димитров
7 съвета за това как да разбием статуквото в предприемачеството от Пол Греъм - създател на платформата за финансиране на стартиращи компании Y-Combinator
Как да станем милиардери
Снимка: Thinkstock/Guliver

 

Историята отдавна е доказала, че на парите е отредена централна роля в човешкото съществуване – било то за зло или за добро. Амбициите и стремежът към натрупване на състояние понякога изискват изключителна креативност, иновативно мислене и предприемане на някакъв риск.

Пол Греъм, създател на платформата за спонсориране на стартиращи компании (start-ups от английски език) Y-Combinator, лансира няколко смели идеи за предприемачество. Те изискват много усилия, отдаденост и креативност, но при евентуално свое осъществяване биха направили създателите си милиардери. Предложенията на Греъм са седем на брой и са представени от BusinessInsider.

По-добра търсачка

 Google е безспорен лидер, но по мнението на предприемача прекомерните екстра функционалности само пречат на платформата. На интернет му е нужна по-опростена търсачка със старата визия и начин на действие на Google. „Ако сложа курсора си някъде другаде, а не на предназначеното място, не знам какво въобще ще стане!“, казва той.

Подобряване на e-mail услугата

E-mail услугата е просто задължителна!“, отбелязва той. Нужен е нов протокол за имейлите, който дава повече възможности за получаващия, отколкото при сегашното положение на системата.

Снимка: Sxc.hu

Реформа на образователната система и в частност – на университетите

Според Греъм има и по-добри образователни методи, които да изместят сегашното статукво. Въпросът е да бъдат открити.

Предоставяне на качествен телевизионен поток във виртуалното пространство

Греъм смята, че стартъп компаниите ще успеят там, където доставчиците и собствениците на телевизии не са – да намерят начин да претворят телевизионните преживявания в интернет такива. Той посочва Apple и Netflix като гръбнак на единия начин за доставяне и заплащане на услугата. Двете компании ще бъдат магазините, в които потребителите ще закупуват приложения и продукти (предавания). Ако този подход се окаже неуспешен, компаниите ще закупуват отделни предавания без прeдефинирани телевизионни пакети, базирайки се на предпочитанията на аудиторията.

Бъдете следващият Стив Джобс!

Според експерта Apple е загубен без своя дългогодишен лидер. Така се отваря място за някой друг иновативен гений, който да положи основите на нова хардуерна компания, която да смае пазара.

Нещо по-сложно е обръщането на Закона на Мур*

Греъм посочва, че Intel не могат да осигурят по-бързи процесори – а само по-голямо количество от тях. Затова са налични двуядрени, триядрени и четириядрени, а дори и шестядрени процесори. Ако някоя стартъп компания успее да направи софтуер, който да "слее" многото процесори в само един по-бърз, това би било огромен успех.

Усъвършенстване на медицинските диагнози

Странно, но факт – по думите на Греъм след 50-100 години хората ще възприемат текущите ни методи за диагностициране на здравни проблеми като „варварски“. Нужно е прецизиране и по-добър начин за определянето на това какво заболяване имаме.

Със сигурност има още немалко понякога странни, друг път - прекалено дръзки начинания, които да изстрелят иновационните умове във финансовo благоденствие. Истината е, че информационната епоха предоставя широка гама от възможности - и всеки, който мисли извън поставените рамки на същите тези възможности, има шанса да преуспее. Естествено и с малко доза късмет на своя страна.

 

*Гордън Мур е съосновател на Intel. Неговите закони (първият от които е формулиран от самия него, а следващите са кръстени на него) се отнасят до развитието на изчислителната мощ на процесорите и уплътнението на интегралните схеми. През 1965 г. Мур заявява, че е възможно да се предположи как ще се увеличава плътността на транзисторите върху чиповете, а оттам — и изчислителната мощ на процесорите. Основание за това му дава наблюдението, че разработването на нови модели процесори отнема 18-24 месеца, а всеки следващ модел имал около два пъти по-голяма производителност (изчислителна мощ). Според него броят транзистори на новите модели микропроцесори ще нараства приблизително два пъти на всеки 18-24 месеца. Мур счита, че ако тази тенденция продължи, изчислителната мощ на процесорите ще расте експоненциално. Последвалото развитие на микроелектрониката показва, че удвояването на броя транзистори върху една и съща площ (всъщност намаляването на отделните размери на устройствата) наистина се наблюдава на всеки 24 месеца.

Оцени статията:
5.00/3
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...