Как MBA програмите подготвят студентите за бизнеса?*

04.10.2012
по статията работи: Петър Чернев
Студентите все повече ценят стажовете преди започване на постоянна работа
Как MBA програмите подготвят студентите за бизнеса?*

Най-скорошното проучване MBA Applicant Survey през 2012 г. на консултантската компания QS, показва, че българите планират MBA програми, за да създадат силни мрежи от контакти и да придобият нови умения, за да подобрят своите перспективи за кариера (69%) или да заемат лидерски позиции (59%). Тези мотиви с различни вариации са валидни в отделните региони и държави.

Следователно бизнес училища трябва да се уверят, че завършилите MBA са подготвени да посрещнат настоящите икономически ситуации и имат умения и способности за намиране на решения на проблемите, които могат да възникнат. Най-важното за повечето, ако не всички бизнес училища е да се уверят, че MBA студентите придобиват опит в реална бизнес среда. Това означава, че учениците участват в стажове в различни компании, възлагат им се проекти, в които те имат задача да анализират различни бизнес казуси.

Училищата забелязват ръст в търсенето на стажове през последните няколко години. Студентите все повече ценят стажовете преди започване на постоянна работа.

Но със стажове с продължителност само 7 - 13 седмици извън обучението в университета, модулите в рамките на курса са също толкова важни в подготовката на студентите.

Обучение чрез теория и казуси

Шридхар Баласубраманиян, декан MBA програми и професор по маркетинг в Kenan-Flagler, дискутира как теоретичните бизнес казуси позволяват на студентите да придобият представа за предпочитания от тях сектор. Той коментира:

"Ние разчитаме на казусите за подобряване на студентските умения при индентифицирането на основните проблеми, пред които бизнесът е изправен, прилагане на концепции, принципи и аналитични умения за решаване на проблемите и разработване на ефективни стратегии за бизнеса, които студентите могат да прилагат в работата си.

В същото време ние вярваме, че теоретичното обучение е най-добрият начин да получите информация относно някои основни понятия и принципи. Затова нашата учебна програма се състои от баланс между теорията и обучение чрез казуси".

Д-р Иън Дугъл, декан на магистърски програми в Hult International Business School, едно от най-добрите бизнес училища, които ще се срещнат с български специалисти, интересуващи се от MBA програми по време на QS World MBA Tour в София на 9 октомври, твърди: "Казусите без съмнение са ефективен начин да бъде придобита реална представа за основите на бизнеса.” "Моделите и теориите са важни, но е важно да са в контекст със съответните казуси. Това генерира най-трайни резултати от обучението. "Най-успешните преподаватели са тези, които са в състояние да използват бизнес казуси като важен инструмент за обучение. По този начин те помагат на студентите да се възползват от практическите реалности на международната бизнес среда".

Извън класната стая

Много институти се опитват да бъдат колкото се може по-креативни, за да създадат възможно най-добрият комплект от качества за студентите си.

Бернар Гарет, MBA декан на френското бизнес училище HEC Paris, обяснява как училището дава възможност на завършилите да получат уникален набор от качества, които са приложими в бизнес среда извън класната стая.
Ние вярваме, че лидерството може да се преподава и развива, но най-добрият начин да направите това не винаги е класната стая", заявява той. "Един от начините, който ние използвахме, беше да изпратим студентите  да прекарат два дни във френската военна академия Saint Cyr.

"На участниците бяха дадени конкретни задачи, които трябва да бъдат изпълнени в рамките на определен срок. Задачите включват бизнес план, стратегии по време на криза и много други практически дейности, които развиват уменията за работа в екип".

С иновациите също идва предвидливост за това как училищата да подготвят своите студенти, за да могат да се интегрират в различни сектори на бизнеса, както и за усъвършенстването на техните предприемачески умения.
Юлия Санчес, изпълнителен директор на международната програма MBA в IE Business School в Мадрид, едно от най-добрите бизнес училища, които ще се срещнат с български специалисти, интересуващи се от MBA програми QS World MBA Tour в София на 9 октомври, обяснява: "Учениците се научават да насърчават  предприемаческия си дух и да приемат промените. Предприемачество и управление на промяната са неразделна част от учебната програма и подготвят нашите ученици да бъдат успешни професионалисти във всяка бизнес среда".

"Отвъд класната стая IE насърчава своите студенти да пренесат тези умения в професионалния си живот. Студентите се научат да приветстват промяната и да я използват в своя полза чрез няколко практически модули, които се фокусират върху лична, глобална и организационна промяна".

Отново на пазара на труда

Широката гама от бизнес състезания, казуси, стажове помат на студентите да придобият бизнес нюх.

Въпреки това, за да се интегрират напълно в международната бизнес среда едно умение остава изключително важно и това е създаването на контакти.

Сара Жулиет, директор на следдипломни кариера в Cass Business School в Лондон : "В резултат на световната финансова криза, създаването на контакти е най-популярния начин, по който нашите MBA студенти си подсигуряват работа след MBA обучението."  Още със започването на дадена програма учениците ни имат информация, за тези опции, така че да се възползват от многото възможности за създаване на контакти, които Cass предоставя.

Ако се нуждаете от  повече информация относно изискванията за прием на  най-добрите MBA програми и как тези програми може да допринесат за  кариерното ви развитие, ние Ви каним да се срещнете с  най-добрите бизнес училища и техните представители, както и възпитаници на Harvard, INSEAD, MIT Sloan, London Business School по време на QS World MBA Tour в София, на 9 октомври. Можете да се запознаете с програмата на събитието и  онлайн регистрацията тук.

*Econ.bg е медиен партньор на изложението QS World MBA Tour

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 03.01   1431 г. – Бургундският херцог предава срещу 10 000 франка Жана д'Арк на англичаните. 1496 г. – Леонардо да Винчи извършва неуспешен опит с конструиран от него...