Силен интерес към избора на инженер-консултант за газовата връзка с Гърция

10.09.2018 | 16:20
по статията работи: econ.bg
Български и чуждестранни фирми и обединения са подали оферти за участие в процедурата, документите бяха отворени публично днес
Силен интерес към избора на инженер-консултант за газовата връзка с Гърция
Снимка: под лиценза на creative commons

Дванадесет фирми и обединения подадоха оферти за участие в откритата процедура за избор на инженер-консултант за изграждане на междусистемната връзка Гърция – България. Офертите бяха отворени публично днес в офиса на проектната компания ICGB.  

В процедурата оферти са подали следните участници:

1. Обединение „МГВ Консултант“

2. Обединение TECHINT – COMPAGNIA TECNICA INTERNAZIONALE S.p.A. & TECHFEM S.p.A.

3. Enereco S.p.A.

4. TECHNIP ITALY DIREZIONE LAVORI S.p.A. 

5. Консорциум C&M-Asprofos-S Energy-Miks

6. ДЗЗД "Консулт Еврогаз"        

7. Консорциум „РИНА“

8. ILF Beratende Ingenieure GmbH

9. Консорциум „ТИБЕИ“ 

10. "Ти енд Ти Системи" СРЛ

11. Обединение "ВН газопровод Гърция-България" ДЗЗД

12. Обединение "ДжейВИ Интерконектор 2018"   

Изпълнителният директор на ICGB от българска страна Теодора Георгиева приветства всички участници в процедурата и припомни важността на ролята на инженер-консултанта за осъществяването на проекта. „Това е дейност, ключова за управлението и контрола на реализацията на IGB във фазата на подготовка и изпълнение на строителния процес“, заяви тя преди началото на публичното заседание. 

 Ангажиментът включва оказване на съдействие на възложителя за реализацията на проекта по време на строителството до момента на пускане на газопровода в експлоатация, както и управление на всички свързани с проекта основни договори - включително договора за доставка на линейни тръби и договора за възлагане на работното проектиране, строителството и доставки.  Прогнозната стойност на обществената поръчка се определя на обща сума от 8,45 млн. евро без ДДС. 

Възлагането на обществената поръчка за избор на инженер-консултант е ключов етап от реализацията на проекта, тъй като е една от последните стъпки преди стартиране на строителните дейности. 

Проектната компания и нейните акционери ще създадат всички необходими условия за провеждане на прозрачна, обективна и недискриминационна процедура в условията на честна и лоялна конкуренция. 

Проектът за изграждане на междусистемната връзка Гърция–България е ключов за изпълнение на целите, свързани с диверсификация на енергийните доставки. Връзката ще осигури достъп до Южния газов коридор, чрез който страната ни и регионът на Югоизточна Европа ще получават природен газ от Каспийския регион, съществуващи и бъдещи терминали за втечнен природен газ и други. Междусистемната газова връзка е стратегическа и за реализирането на концепцията за изграждане на газоразпределителен център в България. Интерконекторът Гърция-България е определен за един от проектите от общ интерес за Европейския съюз.

Проектът IGB (Междусистемна газова връзка Гърция-България) се реализира от смесеното инвестиционно дружество „АЙ СИ ДЖИ БИ” АД, регистрирано в България през 2011 г. с акционери БЕХ ЕАД (50%) и IGI Poseidon (50%). Съакционерът IGI Poseidon e дружество, регистрирано в Гърция, с акционери гръцката публична газова корпорация DEPA S.A. (50%) и италианската енергийна група Edison SpA (50%). 

В съответствие с устава си, „АЙ СИ ДЖИ БИ” АД следва да бъде собственик на газопровода IGB, като извършва финансиране на реализацията му, разпределяне на преносния му капацитет и получаване приходите от преноса на природен газ.

Газопроводът IGB се проектира да се свърже с гръцката национална газопреносна система в района на гр. Комотини (Гърция) и с българската национална газопреносна система в района на гр. Стара Загора. Планира се общата дължина на газопровода да е 182 км, диаметърът на тръбата - 32’’ - и проектен капацитет до 3 млрд.м3/година в посока Гърция-България.

В зависимост от пазарния интерес към ползване на по-голям капацитет и възможностите на съседните газопреносни системи, капацитетът е проектиран да се увеличи до 5 млрд.м3/година, като следва развитието на пазара и по този начин позволявайки обратно подаване (от България към Гърция) с допълнително изграждане на компресорна станция. Налице е подписан Меморандум за разбирателство между „АЙ СИ ДЖИ БИ” АД и TAP AG относно съвместни действия във връзка с бъдещо свързване на газопровода IGB и с Трансадриатическия газопровод.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...