Транспортното министерство купува влакове и локомотиви за 2.8 млрд. лв.

02.05.2023 | 15:05
по статията работи: econ.bg
Максималната скорост, която ще развиват, е между 160 и 200 км/ч. При някои машини е заложено да бъдат оборудвани и с бюфет – нещо, което липсва в подвижния състав на БДЖ сега
Транспортното министерство купува влакове и локомотиви за 2.8 млрд. лв.
Снимка: БДЖ

След близо една година забавяне Министерство на транспорта пусна поръчката за закупуване на влакове и локомотиви на стойност над 2,8 млрд. лв. без ДДС. Четирите поръчки са за 7 двуетажни и 35 едноетажни мотриси, 20 пуш-пул влака и 18 маневрени локомотива. При всички е заложена 15-годишна поддръжка, а в две от поръчките е предвидена опция за закупуване на допълнителни бройки.

Максималната скорост, която ще развиват, е между 160 и 200 км/ч. При някои машини е заложено да бъдат оборудвани и с бюфет – нещо, което липсва в подвижния състав на БДЖ сега. Новото железопътно оборудване ще е собственост на ведомството, а ползвател ще е компанията, която спечели следващия договор за извършване на обществен превоз на пътници. Тоест това може да бъде не БДЖ, а частен превозвач.

Очаква се локомотивите и новите влакове да бъдат доставени в срок от 1,5 до 4 години.

По-голям проблем обаче е липсата на достатъчно железопътни отсечки у нас, които да позволяват движението на влакове със 160 км в час и повече. Има такива, но те са кратки, като единственото изключение е жп линията от Пловдив до Свиленград. А за скорост от 200 км дори все още нямаме такива. В същото време по близо 70 на сто от жп линиите са наложени ограничения да се вдига над 70 километра в час и дори при добро желание и отпуснати средства, каквито към момента няма за модернизация, картината ще е същата и към 2032 г. Тоест години, след като сме “изхарчили” 2,8 млрд. лв. за доставка на неизползваеми електрически локомотиви и състави. И сега използвани състави масово имат възможност да вдигат 130 километра в час, а част от новите електрическите мотриси и 140 км/час, но това не се случва заради състоянието на релсите, категорични са специалистите.

И докато в Европа и света компании се надпреварват да поставят рекорди по скорост на придвижване и експлоатация на най-екологичния транспорт - железопътния, у нас през последните двайсетина години средната скорост на влаковете на БДЖ е намаляла с около 20 километра в час и е достигнала срамните 47 км/час.

В средите на експертите, макар да звучи като шега, често се разказват съвсем реални куриози - от сорта, че по част от отсечките парните локомотиви преди десетилетия са превозвали композициите по-бързо от съвременните си събратя десетилетия по-късно.

Поръчката за 20-те пуш-пул влака е най-скъпата от обявените. Прогнозната ѝ стойност е над 1.2 млрд. лв. без ДДС. Освен традиционната поддръжка за 15 години и обучение на персонала, тя предвижда закупуването на 20 броя едноетажни електрически влака тип „push - pull”. Срокът за подаване на оферти е 10 юли.

От тях 10 броя трябва да са с капацитет 300 седящи места и да се състоят от локомотив, минимум 4 междинни вагона и 1 команден вагон. Останалите 10 броя трябва да с капацитет 360 места, локомотив, минимум 5 междинни вагона и 1 команден вагон. Всичките трябва да имат възможност да предоставят кетъринг – бюфет и да развиват скорост до 200 км/ч.

За покупката на 20-те бройки ведомството е заложило малко над 500,2 млн. лв. без ДДС. Общата стойност на плановата поддръжка е над 225 млн. лв. без ДДС, а на извънплановата – над 25 млн. лв. без ДДС. За извънреден ремонт е заделена сума от над 50 млн. лв. без ДДС. Министерството е оставило опция за евентуална допълнителна покупка на още, като за целта е определена сума от малко над 400,1 млн. лв. без ДДС.

Освен закупуването на 35 едноетажни мотрисните влакове, които трябва да са с капацитет 200 места, другата поръчката включва и поддръжката за 15 години, както и обучението на персонала. Прогнозната ѝ стойност е малко над 1.1 млрд. лв. без ДДС. Срокът за подаване на оферти отново е 10 юли. А предвидената за целта сума е 476,8 млн. лв. без ДДС за закупуване на мотрисите плюс още 190,8 млн. лв. за плановата им поддръжката им през следващите 15 години и други близо 24 млн. лв. за извънпланова такава. За За извънреден ремонт са предвидени още 47,6 млн. лв. без ДДС. Или общата сума е над 738 млн. лв.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...