Бизнес мислителите, които променят света

01.03.2012 | 17:00
по статията работи: Александър Димитров
Радикалните иновации, "разрушителните" технологии и просвещението в управленското мислене са само част от темите, по които работят великите бизнес умове
Бизнес мислителите, които променят света
Снимка: Morguefile.com

На всеки две години консултантската фирма CrainerDearlove* представя класация на 50-те най-влиятелни бизнес мислители в света. Списъкът предоставя информация относно водещите бизнес умове, утвърдили и лансирали успешно своите идеи. Последната класация беше поместена в авторитетното списание Forbes ("Форбс").

Най-влиятелният бизнес мислител в света през изминалите две години е Клейтън Кристенсен (долу, снимка: Seekingalpha.com). Той е професор в Бизнес училището на Харвард и автор на няколко бестселър книги, включително и на "Дилемата на иноватора" (The Innovator's Dilemma) - име, което е крайъгълно за света на бизнеса. В дейността му влиза и писането на статии за списание Forbes. През март миналата година иноваторът дори се появи на корицата на изданието.

Crainer Dearlove посочват, че влиянието му върху света на бизнеса е изключително силно. В "Дилемата на иноватора", Кристенсен обръща внимание на причината, поради която компаниите се борят и имат проблеми с радикалните иновации в рамките на пазара си.

Книгата представя една идея за "разрушителните" технологии, както и "разрушителните" иновации, които играят главна роля в дейността на цяло едно поколение от мениджъри. Дефиницията за "разрушителна" технология е нова, иновативна по същността си технология, която измества старата и създава нови пазари и търсения. Дилемата на иноватора се състои в това, че управленческите дейности, които са направили от индустриалните лидери това, което са, същевременно могат да затруднят разработването на "разрушителни" иновации, които отмъкват техните пазари.

В по-близък план, Кристенсен прилага своите идеи към здравеопазването и образованието, за да покаже как просветеното управленческо мислене може да се справи с големите проблеми и конфликти в обществен план.

На второ място са У Чан Ким и Рене Мобьорно, двама професори в частното бизнес училище INSEAD. Тяхната книга "Стратегията "Син океан" (Blue Ocean Strategy) дефинира и посочва на читателя една система за развитие и изпълнение на дългосрочни планове, която е усвоена от множество компании, нетърговски организации, както и правителства по целия свят.

Трети в класацията е Виджай Говиндараян, който е професор в Бизнес училището в Дартмут. Той е известен с теорията си за "обърнатата иновация" - явление, при което дадено нововъведение се разработва и употребява първо във все още развиващите се страни, преди да навлезе в индустриалния свят. Освен това Говиндараян е и главен иновационен консултант в General Electric.

От Crainer Dearlove уточняват, че класацията се базира на подадени вотове на техния сайт, както и на мненията и съветите от страна на световнодоказани експерти от различни водещи бизнес училища. Над 10 хиляди вота са били регистрирани в тазгодишната класация, а топ 10 на бизнес мислителите се допълва от други доказани предприемачи.

На четвърто място е Джим Колинс, бивш професор в Станфорд и автор на "Създадени вечни" (Built to Last), "Пътят към величието" (Good to Great) и на все още непреведената на български "Great by Choice".

Петата позиция е за Майкъл Портър, професор в Харвард и създател на модела на петте конкурентни сили.

Петте конкурентни сили на Портър. Снимка: Wikimedia.org

Шести е Роджър Мартин, декан на Училището по мениджмънт Ротмън в Университета на Торонто, както и автор на четири книги, посветени на предприемачеството.

На седмо място е Маршал Голдсмит, който е водещ световен мениджмънт коуч на изпълнителни директори, един от петте най-добри в тази област. Автор е на книгата "С каквото си успял, с него няма да преуспееш" (What got you here won't get you there).

Осми е Маркъс Бъкингам, консултант и автор на "Открийте силните си страни" (Now, Dicover Your Strenghts) и "Нарушете всички правила: какво по-различно правят добрите мениджъри?" (First, Break All the Rules).

Девета позиция е отредена за Дон Тапскот, автор на "Израснал дигитално" (Grown up Digital), "Цифров капитал" (Digital Capital), "Уикиномикс" (Wikinomics) и "Макроуикиномикс" (Macrowikinomics).

Последен в топ 10 е Малкълм Гладуел, пишещ в списание "Ню Йоркър" и автор на "Повратна точка: как малките неща могат да доведат до големи промени" (The Tipping Point), "Проблясък: силата да мислиш, без да се замисляш" (Blink) и "Изключителните" (Outliers).

*CrainerDearlove е консултантска фирма, основана от Стюърт Крейнър и Дес Диърлъв. Двамата имат над 30-годишен опит като бизнес журналисти, анализатори, автори и редактори. Книгите им са преведени на над 20 езика и са посветени, както и дейността им, на свежите бизнес идеи, иновациите и креативното мислене в корпоративна среда.

Оцени статията:
3.50/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...