Гинка Върбакова излиза от фирмите си за слънчева енергия

17.09.2018 | 11:55
по статията работи: econ.bg
Неотдавна Комисията за защита на конкуренцията не разреши сделката тъкмо с мотива, че при евентуална сделка ще бъде налице концентрация, която ще окаже влияние на пазара на електроенергия
Гинка Върбакова излиза от фирмите си за слънчева енергия
Снимка: БГНЕС

Собственикът на "Инерком" Гинка Върбакова напуска дружествата в групата, които притежават соларни централи, вероятно с намерението да спаси сделката за българския бизнес на ЧЕЗ. Неотдавна Комисията за защита на конкуренцията не разреши сделката тъкмо с мотива, че при евентуална сделка ще бъде налице концентрация, която ще окаже влияние на пазара на електроенергия.

През последните дни Върбакова е започнала разместване в шестте дружества, свързани със слънчеви централи, съобщава "Медиапул". Тя е излязла от управата именно на дружествата с фотоволтаиците – "Диана хънт" ЕООД (което управлява едната ВЕИ централа в с. Мало Конаре), "Еко-Строй инженеринг" ЕООД (оперираща втората мощност в Мало Конаре); "Улер 2009" ЕООД (третата мощност в Мало Конаре); "Евро бетон" ЕООД (стопанисващо четвъртата централа в Мало Конаре) и "Риал Стейтс" ЕООД (отговаряща за двете фотоволтаични полета в с. Сбор, Сакарджа). Това е отразено на 12 и 13 септември в Търговския регистър.

Върбакова все още притежава 80 на сто от дружеството "Солар Грийн Енерджи", което на свой ред е собственик на горните пет фирми. Другите 20 процента във фирмата са на баща ѝ Никола Пайтаков чрез фирмата му "АВС Къмпани".

Според неназовани от медията анализатори това е вероятно стъпка Върбакова не да спаси сделката, а дадения депозит от 5 млн. евро при подписването на предварителния договор през февруари. Според него тя имаше срок от 9 месеца да доплати сделката. Това обаче е невъзможно заради позицията на антимонополната комисия, която Върбакова обжалва. Наскоро обаче се разбра, че съдът е насрочил дело по жалбата й чак за следващата година.

От централата на ЧЕЗ коментират през медията, че Върбакова ги е информирала за предприетите стъпки, които целят приключването на сделката в срок.

Според КЗК, цитирана от сайта, няма смисъл от ново разглеждане на сделката, защото в решението по случая няма условие за разделяне с част от активите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...