Ново изследване разкри изненадващи и противоречиви факти от живота на великия английски драматург Уилям Шекспир. Това съобщава застрахователният сайт Insmarket.bg, цитирайки местни медии.
В наши дни дори неграмотните граждани знаят името на Шекспир и дори умеят да цитират извадки от безсмъртните му произведения. Емблематичната фраза от монолога на Хамлет от едноименната пиеса: "Да бъдеш или да не бъдеш – това е въпросът" помага на много хора да открият отговорите на екзистенциалните си или чисто битови житейски дилеми.
За 52-годишния си живот Шекспир е дал на световната литература общо 38 пиеси, 154 сонета и 2 поеми. Приживе обаче не всеки е оценявал подобаващо творчеството му. И със сигурност драматургът не е бил любимец на данъчните служби във Великобритания (по-точно, на еквивалента им през XVII век).
Мащабното проучване на Университета Абъристуит (Уелс), разкри, че заради неяснотата по отношение на успеха на пиесите си, великият творец е "правил всичко възможно, за да не плаща данъци на хазната".
Наред с работата си като драматург, Шекспир е бил крупен земевладелец, който с охота се е отклонявал от плащане на данъци, укривайки част от реколтата и използвайки всевъзможни вратички в закона. Това е посочено в труда "Reading with the Grain: Sustainability and the Literary Imagination" на уелските учени.
Бюстът на Шекспир, изложен в Къщата на Жулиета, Верона, Италия. Снимка: Guliver/Getty Images
Великият писател е роден през 1564 г. в английското градче Страдфорт на Ейвън, където в зрелите си години е и един от най-големите земевладелци. Създавайки произведение след произведение с неясен успех, той заобикаля данъчното законодателство на кралството.
Когато успехът в крайна сметка идва, Шекспир се оттегля в заслужен отдих. Зад гърба си той има натрупано значително състояние и неколкократни глоби за измами от кралските служби.
Три години по-късно, през 1613 г., писателят умира, надживян от съпругата и двете си дъщери. Основната част от парите си той завещава на по-голямата от тях – Сюзана. Поставя ѝ обаче условието да предаде състоянието му непокътнато на "първия син на своето тяло".
Драматургът е погребан до олтара на храма "Света Троица" в родния си град два дни след смъртта си. Епитафията, изсечена на надгробната му плоча, съдържа проклятие към хората, които биха преместили останките му - факт, което е внимателно избегнат при реконструкцията на църквата през 2008 г.
Книжарница "Шекспир и Сие" ("Shakespear and Co."), Париж, Франция. Снимка: Guliver/Getty Images
Проучването на Университета Абъристуит ще бъде официално представен по време на традиционния "Хай Фестивал на литературата и изкуствата", който ще се проведе между 23 май и 2 юни тази година.
Джейн Арчър, доктор по литература в учебното заведение и специалист по литературата на Ренесанса, заключва в крайна сметка, че "освен велик драматург Шекспир е бил ловък предприемач, готов на всичко заради печалбата, включително и да използва всевъзможни пробойни в закона, за да се отклони от плащането на налози".
Една от "вратичките", които е използвал, е раздаването на заеми на различни лица.
Още от Insmarket.bg:
Съвкупният капитал на глобалните презастрахователи набъбна до $505 млрд.
Бюджет 2014 на САЩ орязва 400 млрд. долара от здравеопазването