Скорошна разработка на американски специалисти по планетология показва, че в дълбоките атмосфери на Юпитер и Сатурн може да се срещат парченца истински диаманти. Въпросните може да плуват в море от течен водород или хелий, смятат учените, цитирани то Phys.org.
До извода експертите достигнали с помощта на анализ на скорошни данни за фазовата диаграма на въглерода (съставката на диамантите). Те го комбинирали с новопубликувани данни за налягането и температурите в дълбоките слоеве на атмосферата на двата газови гиганта.
Резултатът показвал, че на определени дълбочини диамантите биха се срещали в стабилно състояние, като на места дори биха могли да образуват големи структури, подобни на айсбергите на земята – тъй наречените даймъндберги (от diamondbergs).
Нещо повече – на по-големи дълбочини тези скъпоценни камъни биха се разтапяли до течно състояние. По този начин биха могли да създадат диамантен дъжд, смятат учените.
Досега се приемаше, че диамантите могат да съществуват само в близост до ядрата на по-малките планети Уран и Нептун. Юпитер и Сатурн се приемаха за прекалено големи и горещи, за да образуват солидни диамантени късове.