Небеса, пълни с диаманти

10.10.2013 | 12:10
по статията работи: Георги Георгиев
Но не земните, а тези на Юпитер и Сатурн
Небеса, пълни с диаманти

Скорошна разработка на американски специалисти по планетология показва, че в дълбоките атмосфери на Юпитер и Сатурн може да се срещат парченца истински диаманти. Въпросните може да плуват в море от течен водород или хелий, смятат учените, цитирани то Phys.org.

До извода експертите достигнали с помощта на анализ на скорошни данни за фазовата диаграма на въглерода (съставката на диамантите). Те го комбинирали с новопубликувани данни за налягането и температурите в дълбоките слоеве на атмосферата на двата газови гиганта.

Резултатът показвал, че на определени дълбочини диамантите биха се срещали в стабилно състояние, като на места дори биха могли да образуват големи структури, подобни на айсбергите на земята – тъй наречените даймъндберги (от diamondbergs).

Нещо повече – на по-големи дълбочини тези скъпоценни камъни биха се разтапяли до течно състояние. По този начин биха могли да създадат диамантен дъжд, смятат учените.

Досега се приемаше, че диамантите могат да съществуват само в близост до ядрата на по-малките планети Уран и Нептун. Юпитер и Сатурн се приемаха за прекалено големи и горещи, за да образуват солидни диамантени късове.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 26.06   363 г. – Римският император Юлиан Отстъпник е убит по време на отстъпването от Сасанидското царство; военачалник Йовиан е провъзгласен за император. 684 г. –...