За първи път изследователи от университета в Рочестър успяха да задържат микроскопични диаманти във въздуха с помощта на лазерни лъчи. Уникалният експеримент ще разшири знанията на физиците за свойствата на микрочастиците, за силите на триене на микрониво и може да доведе до създаването на инструменти, нужни за бъдещите квантови компютри.
В предишни опити учените успяха да накарат изключително малки частици като индивидуални атоми да левитират. Това обаче е първият път, в който техниката работи и върху нанодиаманти – обекти с размери от 100 нанометра или 1000 пъти по-тънки от дебелината на човешки косъм.
В основата на успеха на експеримент стои фактът, че светлинните фотони в лазерния лъч създават миниатюрни сили на натиск, които обикновено не могат да бъдат почувствани.
„Ако включим лампата в стаята или отворим вратата и усетим слънчевите лъчи, ние не чувстваме този натиск на фотоните“, коментира изследователят Ник Вамивакас. „Но излиза че ако фокусирате лазер с лещи върху много малък регион от пространството, той може да избута или придърпа микроскопични или наноскопични частици“.
В бъдеще екипът планира да продължи с експериментите, като целта му е да разбере по-добре физическото поведение на кристалите, което може разреши някои от основните проблеми на съвременната физика.