Стефан Константинов не се страхува, че може да загуби поста си. "Свикнал съм да стоя прав и столът не ме интересува. Не съм се страхувал никога от нищо”. Това заяви здравният министър в студиото на bTV. Според него ако държавата не може да защити най-висшите си хора от кръгове с много пари, човек не трябва да се притеснява, че няма да бъде в управлението.
"Моето усещане е, че трябва да работим заедно”, каза Константинов на въпрос за отслабващата подкрепа за него в парламента. Два са законопроектите, на които той държи много - за тютюнопушенето и за лечебните заведения.
Министърът коментира, че не разполага с данни за съществуването на "здравен октопод”. По този повод той коментира: "Ако съм знаел, че има служител, облагодетелствал дадена фирма, щях да го махна. До момента няма ясни доказателства, има само твърдения, които се проверяват".
Припомняме, че заместник-министърът на здравеопазването Гергана Павлова беше освободена от поста си със заповед на премиера Бойко Борисов преди няколко дни. Тя отговаряше за координацията и контрола върху дейностите в областта на националната лекарствена политика и медицинските изделия. Миналото й като мениджър в "Софарма” обаче бе атакувано многократно от лекари и аптекари. Павлова беше обвинена, че прокарва лобистки закони в полза на бившия си шеф Огнян Донев. Заради водената от нея политика се стигнало и до поскъпване на медикаментите, твърдят още от бранша.
Д-р Константинов разясни накратко как работи ценообразуването при медикаментите в България. Те се разделят на две групи в зависимост от това дали за продажбата им е необходима рецепта. Цените на лекарствата без рецепта са определят на пазарен принцип. Цените на медикаментите, изписвани с рецепта, са държавно регулирани и при тях контролът е сериозен.
Само две страни от Евросъюза имат ставка на ДДС за медикаментите, равна или по-висока от нашата, стана ясно от разговора със здравния министър. По думите му решението за размера на данъка е в компетенцията на финансовото министерство. Три са факторите, които имат пределящо значение за цените на лекарствата. Това са размерът на ДДС, големината на пазара и договарянето между НЗОК и фармацевтичните компании.
Междувременно стана ясно, че в СДС вчера е получено писмо от КЗК. В него се посочва, че антимонополният започва предварително проучване има ли създадено монополно положение на "Софарма” АД и "Софарма Трейдинг” АД в търговете за доставка на медикаменти и медицински изделия в системата на НЗОК и Министерството на здравеопазването през последните пет години. Писмото е резултат от изпратеното на 21 февруари запитване от страна на Мартин Димитров и народния представител Ваньо Шарков.
Здравната комисия към парламента ще обсъди днес следобед как се формират цените на лекарствата у нас, съобщава БНТ. На заседанието ще бъдат изслушани членовете на Комисията по цени и реимбурсиране, както и Надзорния съвет на Здравната каса. То беше свикано, заради скандала с високите цени на лекарствата у нас.
Междувременно министър Стефан Константинов поиска независим одит за лекарствената политика. Той предложи проверката да се извърши от експерти на финансовото министерство, за да се гарантира прозрачност и безпристрастност.