Добри новини за късно море даде главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев

27.04.2020 | 15:15
по статията работи: econ.bg
Ако самоограничаването на вируса обаче започне, вероятно ще може да се ходи на море, но при засилени мерки за сигурност, които всеки трябва да спазва индивидуално – лична хигиена и социално дистанциране
Добри новини за късно море даде главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев
Снимка: под лиценза на creative commons

Добри новини за късно море даде главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев. Според него втората половина на летния сезон най-вероятно няма да е засегната от коронавируса и българите ще могат да ходят на почивка – при строго спазване на лични хигиенни условия и социална дистанция. Влизането в морето не представлява засилен риск, смята той.  

"На база на моите лични познания и опита, който имаме с други коронавируси, а и всяка година с други респираторни вируси, мисля, че има голям шанс да се случат нещата точно така. С рязката промяна на времето, със значително по-високите температури и по-сухия въздух да се стигне до съществено самоограничаване и дори изчезване на инфекцията", заяви доц. Кунчев пред bTV. 

Никой обаче не може да предвиди категорично дали COVID-19 ще изчезне през лятото. Засега няма и тенденция за рязък спад в случаите, подчерта доцентът. Ако самоограничаването на вируса обаче започне, вероятно ще може да се ходи на море, но при засилени мерки за сигурност, които всеки трябва да спазва индивидуално – лична хигиена и социално дистанциране.

Очакванията му са, че по-скоро втората част на летния сезон няма да бъде засегната.

"По принцип, морската вода не е много благоприятна среда за развитие на повечето бактерии и вируси. Много кратко виреят в нея поради редица особености. А ако температурите са много високи и въздухът е сух и това успее да ограничи разпространението, смятам, че няма да има риск от това, че си в морето или близо до теб е бил човек. По-скоро прекият контакт е по-ключов", обясни Ангел Кунчев.

Ултравиолетовите лъчи при всички положения са фактор, който ограничава разпространението на заразата, допълни той. "По своя инициатива реших да отправя запитване към Европейската комисия и към Европейския център за контрол на заболяванията, за да не твори всяка страна от своя гледна точка. Да се опитаме да разработим общи стандарти. Туристическите страни също са заинтересовани. Аз смятам, че Италия, Испания, Франция също ще проявят голям интерес. Ако имаме някаква основа, всеки може да ги направи по-близки до собствените условия", поясни още Кунчев. Той обясни, че Гърция е разработила предложение за представяне на документ, който да удостоверява, че туристът е здрав или е преболедувал новия коронавирус.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 05.12   1492 г. – Христофор Колумб става първият европеец, който стъпва на остров Испаньола (днес Хаити и Доминиканска република). 1848 г. – Калифорнийска златна...