Главният изпълнителен директор на „Главболгарстрой Холдинг“ Емил Ангелов очерта два стратегически подхода за подобряване на икономическата конкурентоспособност на България в Югоизточна Европа и глобално – развитие на транспортната и цифровата инфраструктура. Това заяви Ангелов по време на петото издание на Софийския икономически форум, който се проведе в понеделник в София.
Ангелов участва в панелна дискусия на тема „Ускоряване на икономическата конкурентоспособност в България. Предизвикателства и възможности“, в която се включиха представители на политическата и бизнес среда.
„Страната ни трябва да се фокусира върху преодоляването на инфраструктурните пречки, които ограничават мобилността на хора и стоки. Това включва както капиталови разходи за изграждане на пътища, железопътни линии, пристанища и летища, така и създаване на благоприятни условия за концесии и публично-частни партньорства,“ коментира Ангелов.
Според него, изграждането на надеждна цифрова инфраструктура е от ключово значение, особено за осигуряване на равен достъп до информация и услуги в отдалечените райони.
Ангелов акцентира върху необходимостта от реформа в образователната система, която да отговаря на нуждите на бизнеса и да осигури съвременна подготовка на младите кадри. „Ревизирането на концепцията за професионално обучение и свързването ѝ с реалните нужди на пазара на труда е от съществено значение“, подчерта той.
В допълнение Ангелов апелира за оптимизиране на законодателството и административните процедури с цел улесняване на привличането на квалифицирани кадри от чужбина. Той също така постави акцент върху необходимостта от налагането на ефективни и стъпаловидни семейни политики и мерки за насърчаване на раждаемостта, обвързани с образованието на бъдещото поколение.
По време на форума Ангелов представи данни от Института за развитие на управлението (IMD), Швейцария, които показват, че България заема 58-мо място от 67 анализирани държави. Той отбеляза, че страната е изгубила 10 позиции спрямо 2020 г. и 20 позиции спрямо 2009 г., подчертавайки липсата на напредък през последните три години.
„Необходимо е да се приложат спешни мерки, насочени към инвестиции в инфраструктурни проекти, подобряване на фискалната дисциплина, присъединяване към еврозоната и дигитализиране на публичните услуги,“ заяви той.
Ангелов изрази мнение, че постигането на обществен консенсус по ключови въпроси, като политическа стабилност, правна сигурност и ефективно правоприлагане, е от критично значение за бъдещото развитие на страната.
Форумът бе открит от основателя и президент на Икономическия форум в Делфи Симеон Цомокос и посланика на Гърция в България Алексис Мариос Либеропулос. Събитието събра водещи български и международни политици, лидери и предприемачи, които обсъдиха ключови теми като присъединяването на България към еврозоната, ролята на чуждестранните инвестиции, управлението на миграционните процеси и влиянието на глобалните промени върху регионалната икономика.
Сред лекторите бяха Мария Габриел – министър на външните работи (2023-2024), Росен Плевнелиев – президент на България (2012-2017), н. пр. Ирене Мария Планк – посланик на Германия, Сергей Станишев – бивш министър-председател и евродепутат, Соломон Паси – основател на Атлантическия клуб, и други.