За паниката, когато някой кихне

28.04.2009 | 13:08
по статията работи: econ.bg
Има ли някой желание да се справи с помията, която излезе от кочината, или лицемерието ще продължава?
За паниката, когато някой кихне

Снимка: actualno.com

От три-четири дни насам два вируса вилнеят по света и в Мексико – този на паниката и този на свинския грип. Логично първият зарази всички по-известни институции по света – то не са предупреждения, то не са снимки на хора с маски по световните агенции, то не са сравнения с пандемията от испански грип от 1918 година, когато загиват между 20 и 40 млн. души в цял свят. А вторият се превръща в „човешка трагедия” за една далечна за нас държава.

Със сигурност болестта е опасна – нямам намерение да оспорвам това. Но доколко опасна е всъщност? Вече четири дни смъртните случаи се регистрират само и единствено в Мексико и никъде другаде. А заболели има достатъчно, особено в САЩ. До момента в Страната на неограничените възможности има около петдесетина случая и нито един с фатален изход. Специалистите се чудят как става така, че нито един американец все още не се е опънал на масата в моргата (да има повечко материал за изследване). Дори кметът на Ню Йорк Майкъл Блумбърг публично се изпусна и отбеляза този факт вчера с голямо недоумение, докато не пропускаше да размаха предупредително пръст след всеобщото кресчендо от гласове, настояващи Световната здравна организация да сложи маски на всички мексиканци и да ги затвори в лабораториите, защото в САЩ никога не им се е случвало да кихнат.

Досега нито едно отговорно лице не даде официално предположение или хипотеза защо в Мексико хората мрат като мухи, а извън границите на централноамериканската държава това не се случва с „нито една мушица”. Затова аз нескромно ще си позволя да дам едно предположение – не е ли защото мексиканците трудно могат да си купят аспирин? От една вървяща напред икономика в началото на този век с настъпването на кризата Мексико тръгна рязко надолу. Ново-песото (валутата на Мексико) загуби 50% от стойността си от началото на кризата. 90% от износа на страната отива в САЩ, а „износът” на хора едва ли може да бъде изчислен с точност. Мексико е буквално вързан за по-богатия си съсед на север и всеки трус в американската икономика отеква два пъти по-силно за мексиканската. Преди десетина дни Мексико взе „гъвкав” кредит от МВФ на стойност 47 млрд. долара, „за да подсигури икономиката си”. Отделно обстановката в страната е много напрегната поради непрекъснатите войни с наркокартелите, които буквално владеят обширни територии и се налага официалната власт да изпраща армейски части, за да има някакво подобие на ред. Само от началото на годината 1100 души са загинали заради нарковойните в Мексико, а в страната се знае, че всеки пети полицай е собственост на наркобароните. Мексико вече открито и усилено търси помощ от САЩ за решаването на този проблем – нещо немислимо, докато Джордж Буш беше президент.

При цялата картинка определено си заслужава да попитам отново (макар че едва ли от Вашингтон или СЗО ни четат в превод) – могат ли мексиканците да си купят аспирин? Колко от починалите са отишли на лекар и изобщо колко са имали тази възможност? Отговорът е ясен – вече над 150 души биха го потвърдили, ако все още можеха да говорят. И вместо да се вдигат степени на опасности, да се измислят нови скали и политиците да се чудят пред коя по-авторитетна медия да кажат „колко е опасен свинският грип”, Вашингтон, СЗО, ООН, ЕС, МВФ, Световната банка, НАТО, ОНД, ФИФА, УЕФА и т.н., схващате ми мисълта, могат да се организират и да изпратят достатъчно на брой лекарства за пострадалата държава – лекарства като Relenza и Tamiflu, които явно помагат на болните да останат живи, а не пари, защото парите изчезват по-лесно – знаем го и ние в България от горчив опит. А също така и да принудят Мексико да изпрати лекарствата там, където са необходими – механизми за тази цел много, стига да има желание. Така хем няма да се плашим толкова много, когато кихнем, хем и на някои компании няма да им скачат с по 70-80% на ден акциите заради човешкото нещастие. Ще спрем и ние, медиите, да надуваме фанфарите – за някои колеги със сигурност това ще е липса на работа, но това е тема на друг коментар. А аз мисля да поглеждам в следващите дни по-често кои акции ще продължат да хвърчат нагоре като отвързан балон, пълен с хелий.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 03.02   1451 г. – Мехмед II става султан на Османската империя. 1690 г. – Колонията в Масачузетс издава първите банкноти в САЩ. 1718 г. – Петър I лишава своя...